Kto wymyślił nazwę festiwalu, która wciąż budzi tyle kontrowersji? Gdy słucha się niektórych opinii można odnieść wrażenie, że nie tyle idea i "zawartość" festiwalu są ważne, co nazwa i toczące się wokół niej spory....
To prawda, istnieje grupa znanych mi z imienia i nazwiska osób, które od początku negują nazwę festiwalu. Festiwal był moim pomysłem. Właśnie w takiej formule - kilkudniowy i różnorodny w swojej zawartości muzycznej oraz wzbogacony o piękne dzieła literatury, prezentowane przez znanych artystów. Natomiast nazwa festiwalu jest efektem burzy mózgów w gronie kilkunastu osób z różnych środowisk. Wydawało się nam, że użycie w nazwie dwóch cesarzy, którzy odwiedzili Aleksandrów - co jest faktem historycznym - może być intrygującym "haczykiem", przyciągającym do miasta melomanów. Nie gloryfikujemy zaborców. Można powiedzieć, że ich wykorzystujemy do promocji imprezy muzycznej, pamiętając, jakie zło nam wyrządzili.
Z "haczykiem" chyba udało, bo każdego roku widzę na festiwalu nie tylko aleksandrowian .....
To prawda, co roku na koncertach są nie tylko aleksandrowianie i kuracjusze z aleksandrowskiego sanatorium, ale także wiele osób z Ciechocinka, Torunia, Włocławka, a nawet Kalisza, Lublina i innych miast.
Czym zaskoczy festiwal w tym roku?
Staramy się zapraszać artystów o pewnej renomie i wysokim poziomie wykonawstwa. Jutro w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego "Ballady" Adama Mickiewicza usłyszymy w wykonaniu polskiej aktorki Joanny Szczepkowskiej, której na skrzypcach będzie towarzyszyć Mariusz Lubuskiej Cameraty i Hiszpan Alesio Nedolio na gitarze. Myślę, że dwa kolejne wieczory w auli Kolegium Kujawskiego i ostatni w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych także powinny podobać się bywalcom naszego festiwalu. Będzie i muzyka hiszpańska, i włoska, i polskie przeboje Jana Kiepury, a na koniec Zespół Muzyki Dawnej Zamku Wawelskiego przeniesie nas w czasy Jagiellonów. Słowem - w tym roku także czeka nas różnorodność, co jest cechą charakterystyczną tego festiwalu.
Nie udało się zorganizować żadnego koncertu w odrestaurowanej sali zabytkowego dworca?
Niestety, trwa tam ciągle układanie zabytkowej posadzki.ślę, że dziesiąty jubileuszowy festiwal odbędzie się już na dworcu i niewykluczone, że zastanowimy się, czy w nowe dziesięciolecie nie wejść z nową nazwą tego festiwalu. To rzecz do dyskusji. Prace w sali restauracyjnej potrwają do dwudziestego października. Chcielibyśmy w listopadzie zorganizować tam uroczyste otwarcie, połączone z koncertem w wykonaniu doborowych artystów, być może również z konferencją popularnonaukową.
Program festiwalu
Czwartek, godz. 19.30 - koncert inauguracyjny w kościele p.w.Przemienienia Pańskiego. W programie muzyka N. Paganiniego, A. Piazzelego i B. Bartoka. Zagrają Alesio Nebiolo (gitara) i Mariusz Monczak (skrzypce). "Ballady" Adama Mickiewicza czytać będzie Joanna Szczepkowska
Piątek, godz. 19. 30 - aula Kolegium Kujawskiegho X.X. Salezjanów - Muzyka i taniec flamenco. Wystąpi zespół Danza Del Fuego
Sobota, godz. 19.30 - aula Kolegium Kujawskiego X.X. Salezjanów - koncert "Z ziemi włoskiej do Polski" - piosenki neapolitańskie, wiedeńskie i warszawskiew Jana Kiepury zaśpiewa Dariusz Pietrzykowski (tenor). Na fortepianie zagra Szymon Musioł, na skrzypcach - Mariusz Monczak.
Niedziela, godz. 19.30 - kościół NMP Wspomożenia Wiernych - Muzyka dworu Jagiellonów w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Floripari z Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wstęp na wszystkie koncerty wolny.