Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” rozpoczął Festiwal Wisły 2023 we Włocławku. Na bulwarach prezentowane są m.in. stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich.
Tym samym zaczęło się wielodniowe święto Wisły, Królowej Polskich Rzek. Imprezy rozciągać się będą od Włocławka aż do Bydgoszczy. Podczas sobotniej parady łodzi na Wiśle wzdłuż bulwarów we Włocławku przepłynęło kilkadziesiąt statków i łodzi. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, było także kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie.
Ta, siódma już, edycja Festiwalu poświęcona jest szczególnie tradycjom flisackim. Świętujemy bowiem w całej nadwiślańskiej Polsce wielki sukces, jakim jest wpis tradycji flisackich na listę UNESCO. - informują organizatorzy akcji. - Świat usłyszał i docenił znaczenie flisaków i flisu w dziejach Polski i ludzkości. Od samego początku Festiwal Wisły, jako festiwal kulturowy nawiązuje, kultywuje i popularyzuje wielkie dziedzictwo rzeczne i wiślane. Czerpie z historii, tradycji i zwyczajów związanych z flisem. Dlatego tegoroczny Festiwal Wisły jest szczególnie radosny, bo jest co świętować.
Kilkadziesiąt drewnianych tradycyjnych statków i łodzi rzecznych, wystawcy, pokazy rzemiosła, nadwiślańskie jadło, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz największymi znawcami Wisły i jej historii, rejsy dla publiczności, koncerty na lądzie i wodzi takie atrakcje czekają podczas Festiwalu Wisły 2023 we Włocławku.