Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Znak" młodzieży z koła filmowego wyróżniony na festiwalu Camerimage

(jw)
Nagrodzeni z opiekunką w Bydgoszczy na festiwalu.
Nagrodzeni z opiekunką w Bydgoszczy na festiwalu. nadesłane
Film "Znak" nakręcony przez młodzież z koła filmowego "Filomaci“ działającego przy "Nowodworku" został wyróżniony na festiwalu Camerimage. To nie pierwszy ich sukces.

To duży sukces młodzieży, ale młodzi zapewniają, że nie spoczną na laurach. Trzeba podkreślić, że to nie pierwszy ich sukces. W grudniu ich film został zauważony w ogólnopolskim konkursie. Mają pomysły. A wyróżniony film na pewno dotrze do szerszej widowni, zwłaszcza że ma ważne przesłanie.

Koło filmowe w tucholskim "Nowodworku“ działa od trzech lat. Od samego początku kieruje nim nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze, Martyna Olejnik. - Ten film to sukces młodzieży i Patrycji Reszki, która jest reżyserem i pomysłodawczynią filmu - podkreśla opiekunka grupy. - Uwierzyłam w ich siły, wspierałam ich i starałam się nie przeszkadzać. Okazało się, że są dobrzy i mają duży potencjał i pomysły. Cieszę się z tego wyróżnienia, pokazaliśmy, że w małym mieście też można coś zrobić.

Przeczytaj również: Gala zamknięcia Camerimage 2013 [zobacz zdjęcia i wideo]

W tym roku członkinie koła: Patrycja Reszka, Marta Kot i Alicja Rybak wzięły udział w programie "Sztuka wyboru - kręcę filmy, nie zadymy“. Ważnym punktem realizowanego projektu było samodzielne nakręcenie krótkometrażowego filmu o przemocy wśród młodzieży i jej przeciwdziałaniu. Główne role zagrali Krzysztof Jeschke, ofiarę i Kacper Budaj, oprawcę. W nagraniach udział wzięły też Martyna Michałek, Olga Winowiecka, Patrycja Szulc, Adam Kijora oraz klasa IA i IIB. Operatorem był Tomasz Kotowski, nauczyciel muzyki i plastyki. Organizacją planu zajmowała się Paulina Serowiecka. Film pt. "Znak“ otrzymał statuetkę i wyróżnienie za oryginalność przekazu. - W maju były warsztaty filmowe w Bydgoszczy, w których braliśmy udział. Wtedy wpadłam na pomysł nakręcenia tego filmu. Pokazaliśmy przemoc, jak widzi to ofiara. Poruszony jest wątek, że ludzie boją się reagować na przemoc - mówi Patrycja Reszka, reżyserka filmu. - Jest kilka mocnych scen. Ale tego nie trzeba się bać. W tego typu filmach musi być mocny przekaz. Nie spodziewaliśmy się nagrody, chociaż cichutko marzyła nam się. Udział w warsztatach, obcowanie z ludźmi, którzy obracają się w tym kręgu, dużo daje. Zdobywamy też nowe doświadczenia.

Młodzież z koła zapewnia, że pomysłów jej nie brakuje, a wyróżnienie dodało nowej energii do następnych projektów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska