MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwięcej o baśniach wiedzą w Koronowie, a kto najlepiej je pisze? W Karolewie rozstrzygnięto konkurs

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Najlepsi baśniopisarze z klas VII i VIII wyłonieni przez jury, w którym zasiedli: doradcy metodyczni Elżbieta Zmarzlak i Ewa Kujawa oraz polonistki Małgorzata Kaźmierczak i Anna Ligman
Najlepsi baśniopisarze z klas VII i VIII wyłonieni przez jury, w którym zasiedli: doradcy metodyczni Elżbieta Zmarzlak i Ewa Kujawa oraz polonistki Małgorzata Kaźmierczak i Anna Ligman Fot. Weronika Kazimierska i Hubert Redzimski
Baśniowy turniej organizuje od lat Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Wyzwanie podjęła młodzież z Bydgoszczy oraz trzech powiatów: bydgoskiego, tucholskiego i świeckiego.

Konkurs ma powodzenie. Tegoroczna edycja była już czwartą z kolei. Można było wykazać się wiedzą o baśniach lub samemu chwycić za pióro. W tym roku do rywalizacji stanęli uczniowie z 10. szkół w regionie, którzy przyjechali do Karolewa z Koronowa, Tucholi, Pruszcza, Kotomierza, Borówna, Dobrcza, Serocka i Łowinka. Bydgoszcz reprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 8.

Koronowo rozbiło bank

58 osób przystąpiło do testu wiedzy o baśniach, który poprzedził konkurs literacki. Bezkonkurencyjni okazali się w tej dziedzinie uczniowie SP nr 2 w Koronowie, którzy zgarnęli dla siebie całe podium. Pierwszego miejsca gratulowano Natalii Wicichowskiej. Gratulacje za drugie odbierała Martyna Lustig, a za trzecie Oliwia Kowalska.

Jury przyznało też wyróżnienia. Trafiły one do Zofii Seweryn z SP w Pruszczu, Natalii Plewińskiej z SP w Kotomierzu, Mai Jakoby, reprezentantki SP w Serocku oraz do Martyny Mamel, uczennicy SP nr 2 w Koronowie.

115 osób sięgnęło po pióra, by napisać baśń, której tematem przewodnim, wylosowanym rok wcześniej, był „czas”.

Baśnie warte nagrody

Wśród uczniów klas 4 i 5 SP jury najwyżej oceniło pracę Anny Murat, uczennicy ZS nr 8 w Bydgoszczy. Kolejne miejsca na podium zajęły reprezentantki pow. świeckiego: Wiktoria Gadek z SP w Pruszczu i Róża Kosz z SP Łowinku. Wyróżniono Magdalenę Wnęk z Serocka i Amelię Modlisz z Kotomierza.

Bardzo wyrównany poziom wykazali uczniowie klas 6. Jury miało problem ze wskazaniem zwycięzców stąd nagrody ex aequo. Ostatecznie pierwszym miejscem podzielili się: Marta Lustig z Koronowa i Ziemowit Mierzwa z Borówna. Drugie miejsce przypadło: Emilii Grochowskiej z Serocka i Natalii Wicichowskiej z Koronowa. Z kolei trzecia nagroda trafiła do Agaty Spicy z Tucholi, uczennicy SP nr 2 i do Martyny Dadak, reprezentantki SP w Borównie.

W tej kategorii wyróżniono: Wiktora Urowskiego, ucznia SP nt 1 w Tucholi, Szymona Murata (ZSZ nr 8 w Bydgoszczy) i Nelę Jasnoch (SP nr 2 w Tucholi).

W ostatniej kategorii – klasy 7 i 8 triumfowali: Filip Stachecki z SP w Pruszczu (I miejsce), Hubert Mitkowski z Koronowa i Nadia Szymańska, uczennica SP nr 1 w Tucholi (II miejsce) oraz Martyna Skorupa z Pruszcza i Zofia Szukaj z SP w Dobrczu (III miejsce). Gratulujemy!

Taniec, poezja i teatr

Wydarzenie okraszono występami.

- Maturzystka Joanna Witkowska tańczyła walca z Łukaszem Żydowiczem, absolwentem szkoły w Karolewie. Zaprezentowano trzy wybrane konkursowe opowieści. Nie zabrakło też poezji oraz nastrojowej muzyki, której dźwięki zabierały uczestników do magicznej krainy baśni - relacjonuje Anna Ligman, wychowawczyni klasy III technikum, która przygotowała uroczystość.

To Cię może również zainteresować

Jak dowiadujemy się - był też czas na zwiedzanie szkoły i występ teatralny uczniów z SP w Serocku, którzy pod opieką Elżbiety Zmarzlak przedstawili pantomimy: „Kot w butach” i „Śpiąca królewna”. Wylosowano też temat baśniowego konkursu za rok. Jest nim „las”.

Niedługo do Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie znów zjadą goście. Bo w maju w placówce odbędą się uroczystości i zjazd absolwentów z okazji 100-lecia szkolnictwa rolniczego na Pomorzu i Kujawach oraz 55-lecia funkcjonowania szkoły rolniczej w gminie Dobrcz. Bo zanim edukację przeniesiono do Karolewa uczniowie wiedzę zdobywali w Bydgoszczy, w gmachu dawnego niemieckiego seminarium nauczycielskiego przy ul. Bernardyńskiej 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska