Co będzie dalej? Uchylimy rąbka tajemnicy. Otóż szybko na miejscu pojawi się policja i otoczy ukrytych w budynku napastników. Przywódca złodziei, Lorenz zażąda negocjatora. Chce, aby był nim detektyw Quentin Conners.
Zagadki do rozwikłania
Co ciekawe, Conners zawieszony został za nieudaną akcję, wskutek której zginął zakładnik. Jego partnera, detektywa Yorka, zwolniono za to wydarzenie ze służby.
Kapitan Jenkins, przełożony policjanta, zmuszony zostaje do odwieszenia Connersa i poproszenia go o pomoc. Przydziela mu do pomocy młodego, niedoświadczonego rekruta prosto z akademii policyjnej, Dekkera.
Detektywi przybywają pod bank otoczony przez oddziały SWAT. Conners kontaktuje się z Lorenzem i rozpoczyna negocjacje. Lorenz wydaje się bardzo spokojny, a jego słowa dość zagadkowe.
Doświadczony detektyw opracowuje precyzyjny plan uwolnienia zakładników, jednak nagła akcja oddziałów SWAT wywołuje chaos i zamieszanie. Eksplozje, strzelanina, ogień. Kiedy dym opada, okazuje się, że detektywi będą mieli jeszcze sporo pracy i zagadek do rozwikłania.
Ale chaos
Skąd taki tytuł filmu?
Odwołuje się do teorii chaosu, która stała się jedną z trzech najbardziej rewolucyjnych teorii XX wieku. - W potocznym rozumieniu chaos to coś niedobrego; coś, na co raczej nie czekamy - więcej: przeraża nas myśl o społecznym chaosie, o chaotycznie pracującej elektrowni atomowej itd. Myśląc o chaosie, myślimy o katastrofie. Chcielibyśmy mieć świat i wyobrażenie o nim uporządkowane, stałe i niezmienne. Jedni z nas widzą świat mimo wszystko uporządkowany i niezmienny, możliwy do opanowania, i to bez poszukiwania nowych środków i narzędzi, drudzy - wręcz przeciwnie: jako kłębowisko sił i energii, których potęga zdaje się przerastać nasze możliwości, lecz jednocześnie stanowi wyzwanie dla umysłu człowieka.
Reasumując, teoria chaosu opiera się na założeniu, iż możliwe jest dokonywanie pomiarów, kontrolowanie lub odtwarzanie matematycznie nieprzewidywalnego zachowania się układów lub przebiegu zjawisk - tłumaczy Tony Giglio, reżyser obrazu.
Aktor i producent
Nie ulega wątpliwości, że gwiazdą filmu jest Wesley Snipes. Uważa się go za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia, o czym świadczy jego udział w licznych przebojach kinowych. Miarą jego talentu niech będzie fakt, iż występował u boku tak uznanych gwiazd, jak Robert De Niro i Sean Connery.
Znamy go m.in. z takich filmów jak: "Dzikie koty", "Czarny blues", "Pierwsza liga", "Pasażer 57", "Wschodzące słońce", "Człowiek-demolka" czy "Sugar Hill".
Snipes zajmuje się nie tylko aktorstwem.W 1991 r. założył własną, niezależną firmę producencką, Amen Ra Films. Jest również właścicielem Black Dot Media, firmy o podobnej specjalności. Oba przedsiębiorstwa wyprodukowały liczne filmy dokumentalne, w tym przebój festiwalu w Sundance w roku 1997, John Henrik Clarke: A Great and Mighty Walk.
Mistrz sztuk walki
Co jeszcze wiemy o aktorze? Że jest doświadczonym zawodnikiem wschodnich sztuk walki. Specjalizuje się w kilku różnych stylach, w tym karate, kung fu i w capoeira, sztuce walki o rodowodzie afrykańsko/brazylijskim.
Teoria chaosu
Kryminał, Kanada,Wielka Brytania,USA, 2006, reż. Tony Giglio, wyst. Jason Statham, Ryan Phillippe, Wesley Snipes, Henry Czerny, Justine Waddell, czas 90 min.