Jesteśmy piątym producentem mleka w Unii Europejskiej i czternastym na świecie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że produkcja mleka krowiego w Polsce jest większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego: - Od 2018 roku samowystarczalność utrzymuje na poziomie 122 - 124 procent, co stwarza możliwość sprzedaży nadwyżek na rynkach zagranicznych.
Sprzedajemy głównie sery i twarogi
Eksportujemy przede wszystkim do Unii Europejskiej. Głównymi odbiorcami są: Niemcy (19 proc.), Czechy (6 proc.), Włochy i Niderlandy (ok. 5 proc.) oraz Rumunia (4 proc.). Kupują zwłaszcza sery i twarogi (34 proc.) mleko płynne i śmietanę (19 proc.) oraz mleko zagęszczone i w proszku (13 proc.). Lody stanowiły 12 proc. udziału w wartości eksportu produktów mlecznych z Polski, a serwatka – 8 proc.
Pod względem pogłowia krów mlecznych Polska, po Niemczech i Francji, zajmuje trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. - Produkcja mleka w Polsce koncentruje się w regionach centralnych i wschodnich, w województwie kujawsko-pomorskim stanowi 6 procent łącznego pogłowia krów mlecznych – informuje KOWR.
Zgłoszenia do 11 listopada
Produkcja mleka będzie jednym z tematów Forum Rolniczego, które 26 listopada organizujemy w Hotelu Cukrownia Żnin. Branża mleczna musi reagować na wiele wyzwań rynkowych. W produkcji mleka o zmniejszonej zawartości tłuszczu i większej zawartości białka pomaga już genetyka, ale konsumenci czekają na więcej, np. na mleko bezpieczne nawet dla alergików. Spróbujemy ustalić, jakie są kolejne oczekiwania rynku i co z tego będzie miał rolnik?
Liczymy na udział w dyskusji, zapraszamy do niej rolników z sektora mleczarskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Czekamy też na kandydatów do konkursu Rolnik Roku 2022, mile widziani będą również hodowcy bydła mlecznego. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Laureatów ogłosimy podczas gali w Żninie.
Wystarczy kliknąć poniżej i wziąć udział w konkursie!
Rolnik Roku jest wyłaniany w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”. Kandydatów ocenia kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Gazety Pomorskiej”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
Konkurs prowadzony jest na terenie ukazywania się „Gazety Pomorskiej”, można więc zgłaszać kandydatury nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z powiatu chojnickiego. Formularz do wypełnienia oraz regulamin znajdziecie na stronie pomorska.pl/konkurs_agro.
Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected].
