Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu Rolnik Roku 2022 coraz bliżej. Może wygra producent mleka?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Sektor mleczarski znacznie wspiera gospodarkę, dlatego kandydatów do Rolnika Roku 2022 szukamy również wśród hodowców krów mlecznych.

Jesteśmy piątym producentem mleka w Unii Europejskiej i czternastym na świecie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że produkcja mleka krowiego w Polsce jest większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego: - Od 2018 roku samowystarczalność utrzymuje na poziomie 122 - 124 procent, co stwarza możliwość sprzedaży nadwyżek na rynkach zagranicznych.

Sprzedajemy głównie sery i twarogi

Eksportujemy przede wszystkim do Unii Europejskiej. Głównymi odbiorcami są: Niemcy (19 proc.), Czechy (6 proc.), Włochy i Niderlandy (ok. 5 proc.) oraz Rumunia (4 proc.). Kupują zwłaszcza sery i twarogi (34 proc.) mleko płynne i śmietanę (19 proc.) oraz mleko zagęszczone i w proszku (13 proc.). Lody stanowiły 12 proc. udziału w wartości eksportu produktów mlecznych z Polski, a serwatka – 8 proc.

Pod względem pogłowia krów mlecznych Polska, po Niemczech i Francji, zajmuje trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. - Produkcja mleka w Polsce koncentruje się w regionach centralnych i wschodnich, w województwie kujawsko-pomorskim stanowi 6 procent łącznego pogłowia krów mlecznych – informuje KOWR.

Zgłoszenia do 11 listopada

Produkcja mleka będzie jednym z tematów Forum Rolniczego, które 26 listopada organizujemy w Hotelu Cukrownia Żnin. Branża mleczna musi reagować na wiele wyzwań rynkowych. W produkcji mleka o zmniejszonej zawartości tłuszczu i większej zawartości białka pomaga już genetyka, ale konsumenci czekają na więcej, np. na mleko bezpieczne nawet dla alergików. Spróbujemy ustalić, jakie są kolejne oczekiwania rynku i co z tego będzie miał rolnik?
Liczymy na udział w dyskusji, zapraszamy do niej rolników z sektora mleczarskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Czekamy też na kandydatów do konkursu Rolnik Roku 2022, mile widziani będą również hodowcy bydła mlecznego. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Laureatów ogłosimy podczas gali w Żninie.
Wystarczy kliknąć poniżej i wziąć udział w konkursie!

Rolnik Roku jest wyłaniany w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”. Kandydatów ocenia kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Gazety Pomorskiej”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Konkurs prowadzony jest na terenie ukazywania się „Gazety Pomorskiej”, można więc zgłaszać kandydatury nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z powiatu chojnickiego. Formularz do wypełnienia oraz regulamin znajdziecie na stronie pomorska.pl/konkurs_agro.

Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected].

REGULAMIN KONKURSU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska