Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansowe wsparcie dla niepublicznych ośrodków adopcyjnych z regionu

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Janusz Wojtowicz
Samorząd województwa kujawko-pomorskiego wsparł finansowo dwie organizacje z naszego regionu zajmujące się działaniami z zakresu opieki adopcyjno-wychowawczej. Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Toruniu oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej łącznie otrzymały ponad dwa miliony złotych.

- Niepubliczne ośrodki adopcyjne to ważny segment instytucji pomocy społecznej. Pomagają wielu rodzinom w przejściu niełatwej drogi do rodzicielstwa, otaczają opieką kobiety i dziewczęta oczekujące dziecka potrzebujące wsparcia, wspomagają rodziny w ich wychowawczych zadaniach. Otrzymane wsparcie pozwoli tym instytucjom na sprawną realizację ich odpowiedzialnych zadań – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Samorząd województwa wsparł dwie organizacje z regionu – Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Toruniu oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej, który prowadzi ośrodek adopcyjny w Bydgoszczy - kwotą dwóch milionów stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu dla NGO-sów na realizację zadań publicznych.

Wspomniane placówki otrzymały wsparcie samorządu województwa na realizację wieloletniego zadania przez okres pięciu lat (do roku 2024): Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Toruniu otrzymał wsparcie w wysokości 1 250 000,00 zł (po 250 000,00 w każdym roku - od 2020 do 2024 roku) , natomiast Caritas Diecezji Bydgoskiej - 900 000,00 zł (po 180 000,00 w każdym roku realizacji zadania).

Warto dodać, że Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Toruniu oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej, który prowadzi ośrodek adopcyjny w Bydgoszczy - to jedyne niepubliczne ośrodki adopcyjne w naszym regionie. Do zadań tych placówek należy między innymi: diagnoza, szkolenie i kwalifikacja kandydatów o przysposobienia oraz właściwy dobór rodzin dla dzieci potrzebujących adopcji. - Rodziny biologiczne i adopcyjne mogą liczyć w ośrodku na konsultacje i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Tego typu wsparcie jest udzielane również rodzinom rozważającym zgodę na adopcję dziecka. Instytucje współpracują z domami dziecka, szpitalami, domami samotnej matki, ośrodkami pomocy społecznej, powiatowymi centrami pomocy rodzinie, sądami, innymi ośrodkami adopcyjnymi. Dzięki temu wspierają również kobiety i młode dziewczyny w ciąży, potrzebujące pomocy.

Oprócz nich, jedyną w regionie publiczną instytucją uprawnioną do przeprowadzania procedur adopcyjnych jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Toruniu. Swoje oddziały ma w Bydgoszczy, Włocławku i Jaksicach (powiat inowrocławski).

O przysposobienie dziecka w Diecezjalnym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Toruniu, mogą starać się tylko małżonkowie (wyjątek stanowi jedno z małżonków, które pragnie przysposobić dziecko współmałżonka), którzy mają minimum dwuletni staż małżeński. Rożnica wieku między rodzicem, a dzieckiem nie powinna być mniejsza niż 18 lat i nie większa niż 40 lat. Osoby, które chcą starać się o adopcję muszą mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło dochodu, nie mogą być karane, a ich stan zdrowia – fizyczny i psychiczny – musi umożliwiać opiekę nad dzieckiem (wymagane są zaświadczenia lekarskie).
Etap przygotowania do adopcji składa się z kilku części, m.in.: spotkania informacyjnego, diagnozy (psychologiczno-pedagogicznej, wywiadu adopcyjnego w miejscu zamieszkania, kwalifikacji wstępnej) oraz szkolenia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska