Spis treści
- To nagroda za projekt domu, który będzie wybudowany jako część Fortu X w Toruniu
- Przemek Gawęda: - Odtwarzamy historyczny kształt fortu. Odrestaurowana zostanie też fosa
- Fort X w Toruniu - niszczał przez wiele lat do czasu aż został nabyty przez prywatnego inwestora
- Wcześniejsza nagroda m.in. za tunel nad skocznią narciarską
- Architekt też z wyróżnieniem "Pomorskiej"
The Architecture Community przyznało architektowi z naszego regionu oraz jego pracowni Archigeum tytuł architekta roku na świecie „Architect of the Year Awards 2024” w kategorii housing concept – House by the Moat – FORT X.
To nagroda za projekt domu, który będzie wybudowany jako część Fortu X w Toruniu
Przemek Gawęda otrzymał nagrodę za projekt domu, który będzie wybudowany jako część Fortu X w Toruniu (projekt powstał w składzie: Przemek Gawęda, Marcin Sajdak, Dariusz Witucki, Oleh Kyshliaruk). Gawęda jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Przemek Gawęda: - Odtwarzamy historyczny kształt fortu. Odrestaurowana zostanie też fosa
„Ideą projektu jest jego “wpisanie się” w założenie fortyfikacyjne w sposób, aby z jego centralnej części kubatura była niewidoczna” - wyjaśnia bydgoski architekt. „Dom zlokalizowano w najniższej części założenia – przy fosie. Zbliżenie domu do fosy pozwoliło wygenerować duży taras, na którym zależało inwestorowi. Dom jest dwukondygnacyjny – strefa dzienna jest zlokalizowana na kondygnacji wyżej, a prywatna wraz zapleczem technicznym znajduje w strukturze terenu. Dach budynku tak jak cały fort, porasta zieleń i trawa. Jeżeli chodzi o założenie forteczne to odtwarzamy jego historyczny kształt. Odrestaurowana zostanie też e fosa”.
Budowa domu będzie jednym z pierwszych etapów rewitalizacji Fortu X w Toruniu, która ma szansę rozpocząć się pod koniec 2025 roku. Zagadnienie nie jest łatwe, ponieważ trwają ustalenia z Wodami Polskimi ws. technologii wykonania prac.
Fort X w Toruniu - niszczał przez wiele lat do czasu aż został nabyty przez prywatnego inwestora
Warto podkreślić, że nagrodzona koncepcja domu tworzyć będzie integralną część Fortu X, który z kolei wchodzi w skład XIX wiecznej Twierdzy Toruń, a ta jest jednym z ciekawszych zespołów fortyfikacyjnych w Europie i jednym z największych w Polsce.
Jego lokalizacja jest niezwykle atrakcyjna – w sąsiedztwie Wisły, niespełna 2,5 km od toruńskiej starówki. Obiekt powstał na potrzeby militarne, głównie do kontrolowania linii kolejowej. Zmieniły się czasy, a fort porzucony przez wojsko i pozostawiony bez opieki niszczał przez wiele lat, do czasu aż został nabyty przez prywatnego inwestora.
Wcześniejsza nagroda m.in. za tunel nad skocznią narciarską
Przypomnijmy przy okazji, że bydgoski architekt przed rokiem został laureatem edycji Architect of the Year Awards 2023, a uznanie kapituły zyskały dwa jego sportowe projekty – Stadion Biatlonowy na Kubalonce oraz tunel osłonowy dla skoczni narciarskich, o którym pisaliśmy kilka dni temu.
Tunel na Wielkiej Krokwi może zrewolucjonizować skoki narciarskie! Mówimy konkretnie o tunelu, którego celem jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów. Ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu. Oczywiście, przyczyni się również do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego.
- Obecnie montujemy tunel na sucho w hali, montaż na Wielkiej Krokwi planujemy na lato 2025 roku. Wtedy będziemy potrzebować miesiąc, aby ostatecznie zakończyć prace na skoczni we wrześniu przyszłego roku. Damy radę, wszak kibicuje nam bardzo sam Adam Małysz! - powiedział nam Gawęda.
Architekt też z wyróżnieniem "Pomorskiej"
Dodajmy, że we wrześniu 2024 roku architekt odebrał wyróżnienie dziennikarzy „Gazety Pomorskiej” podczas gali Złotej Setki Pomorza i Kujaw, co tak skomentował: - Czasami jest trudniej o wyróżnienia i nagrody na lokalnym podwórku. Jako architekci cieszymy się z wyróżnienia „Gazety Pomorskiej”.
