Fiskus prześwietla konta Polaków
Działanie systemu STIR sprawiło, że z roku na rok rośnie liczba blokad na kontach bankowych Polaków. System teleinformatyczny izby rozliczeniowej (STIR) to tak naprawdę system wymiany informacji pomiędzy Krajową Administracją Skarbową a systemami bankowymi, który ma zapobiegać wyłudzeniom skarbowym, w tym głównie wyłudzeniom podatku VAT. Dziennik Gazeta Prawna donosi jednak, że z każdym kolejnym rokiem spada wysokość szacowanych uszczupleń podatkowych, choć kwoty są nadal wysokie. Od 2018 roku, kiedy STIR zaczął działać, doszło już do blokady 5223 kont bankowych na kwotę 443 mln zł.
Najwięcej blokad było w ubiegłym roku - 1188. Dotyczyły one 312 podmiotów - pisze Dziennik.
Ministerstwo Finansów podaje, że liczba blokad rachunków bankowych wzrosła w 2023 roku o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W całym 2023 roku zablokowano łącznie ponad 88 mln zł.
Wzrost liczby blokad środków na rachunkach bankowych to z pewnością efekt zdecydowanie lepszego typowania nieprawidłowości, łatwiejszego dostępu i transparentności do wykonywanych przez podatników czynności. Bez przesady można powiedzieć, że wszystkie uprawnienia i instrumenty, które ma KAS, dają bardzo dużą wiedzę - mówi dr Jolanta Gałuszka, biegły sądowy cytowana przez portal iswinoujscie.pl.
Ekspertka uważa, że skala blokad w 2024 roku będzie bardzo podobna. Jej zdaniem zmiana władzy niewiele zmieni w relacjach kontrolerów skarbowych z podatnikami.
Ile pieniędzy może zablokować skarbówka? Co robić, gdy dojdzie do blokady konta? Sprawdź w poprzednim artykule Strefy Biznesu.
Kto może zablokować konto bankowe?
Do blokady dochodzi w teorii przede wszystkim w uzasadnionych przypadkach. Może być ona dokonana w oparciu o wskaźnik ryzyka, który opracowywany jest automatycznie przez niejawne algorytmy. To na ich podstawie urząd skarbowy najpierw uprawdopodabnia podejrzenie wykorzystania danego rachunku bankowego do wyłudzeń skarbowych.
Blokady konta bankowego może dokonać Krajowa Administracja Skarbowa i naczelnicy niektórych innych urzędów celno-skarbowych z województw:
mazowieckiego,
łódzkiego,
wielkopolskiego,
podlaskiego,
dolnośląskiego.
Od połowy 2022 roku naczelnik urzędu skarbowego ma jednak prawo żądania dostępu do konta danego podatnika bez uzasadnionego podejrzenia. Aby doszło do kontroli i zajęcia konta, podatnik nie musi już być podejrzanym, a jedynie osobą fizyczną. To efekt zmian, które weszły w życie wraz z Polskim Ładem.
