Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus zwróci nam podatek

Beata Busz [email protected]
infografika Monika Wieczorkowska
- W przyszłym roku planuję rozbudowę mojego domu. Czy aby odzyskać VAT od potrzebnych do tego celu materiałów budowlanych...

Zasady zwrotu

Zasady zwrotu

Kto może ubiegać się o zwrot podatku VAT? Jakie warunki trzeba spełnić aby odzyskać podatek? Jakie materiały są objęte ulgą? Na te i wiele innych pytań odpowie Jarosław Tabat, starszy komisarz skarbowy z Izbie Skarbowej w Bydgoszczy.

... muszę zdążyć z ich zakupem do końca grudnia? - dopytuje pan Marcin z Inowrocławia.

Mamy dobrą wiadomość: nie trzeba kupować w tym roku materiałów na zapas, aby odzyskać VAT. Przepisy o zwrocie tego podatku osobom samodzielnie budujacym lub remontującym dom lub mieszkanie, które miały wygasnąć wraz z końcem tego roku będą obowiązywać bezterminowo. Tak - w swojej hojności - zdecydował ustępujący parlament.

Licz na siebie
Sumę do zwrotu musimy obliczyć sobie sami. Jeżeli nie korzystaliśmy dotychczas z żadnych ulg budowlanych, możemy odzyskać nawet 68,18 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur.

Tak jak w przypadku innych ulg podatkowych nie obędzie się bez limitów. Przy ich obliczaniu bierze się pod uwagę cenę m kw. mieszkania ogłoszoną ostatnio przez GUS. Obecnie wynosi ona 2.650 zł. Jest i nowość: limit jest odnawialny co pięć lat. Dotychczas nie było żadnych ograniczeń.

Nie ma ustawowego wzoru wniosku o zwrot VAT. Podatnik może napisać go sam. Musi jednak uwzględnić podstawowe elementy wymienione w ustawie.

Ważne!
Odzyskamy wyłącznie VAT od materiałów budowlanych, na które po 1 maja 2004 roku wzrosła stawka z 7 na 22 proc. O ich wykaz można poprosić w urzędzie skarbowym.

Nie warto się jednak wysilać, bo resort finansów postanowił ułatwić podatnikom życie i przygotował wzór wniosku do ewentualnego wykorzystania - formularz VZM-1.
Można go pobrać ze strony internetowej ww.mf.gov.pl lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Podatnicy, którzy nie korzystali dotychczas z podatkowych ulg mieszkaniowych lub budowlanych składają razem z wnioskiem załącznik VZM-1/A, a ci którzy korzystali - VZM-1/B.

Do wniosku trzeba dołączyć:
- pozwolenie na budowę, a w przypadku remontu tytuł prawny do lokalu;
- faktury dokumentujące poniesione wydatki;
- pozwolenie na użytkowanie obiektu lub zawiadomienie o zakończeniu inwestycji (potrzebne jest jednak tylko w przypadku budowy);
- dokument określający stopień zaawansowania inwestycji sporządzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi (tylko w przypadku nadbudowy, przebudowy, rozbudowy).

Symbol musi być
Jeżeli wniosek nie budzi żadnych wątpliwości, fiskus zwraca pieniądze bez konieczności wydania decyzji poprzedzonej czasochłonnym sprawdzaniem faktur.

Jednak z tą prawidłowością złożonych wniosków dotychczas bywało różnie. Aby uniknąć kłopotów warto poprosić sprzedawcę materiału budowlanego o wpisanie na fakturze symbolu PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Jeżeli brakuje takiego symbolu urzędnik sam prowadzi postępowanie, w którym prosi podatnika o podanie wszelkich parametrów zakupionego materiału.

Lepiej nie dokonywać klasyfikacji na własną rękę, w przypadku pomyłki grożą bowiem kary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska