Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fordon zaprasza do wspólnego świętowania 103. rocznicy powrotu do Macierzy. Będzie moc atrakcji

Justyna Tota
Justyna Tota
Ta historyczna pocztówka z 20 stycznia 1920 roku, przedstawiająca pochód z okazji przejęcia Fordonu przez władze polskie stała się dla Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu inspiracją do zorganizowania historycznego odtworzenia wydarzeń. W piątek, 20 stycznia 2023 r., przemarsz jak 103 lata temu wyruszy z Rynku ulicami miasta, by uczcić powrót Fordonu do Macierzy. A to nie będzie jedyna atrakcja tego dnia.
Ta historyczna pocztówka z 20 stycznia 1920 roku, przedstawiająca pochód z okazji przejęcia Fordonu przez władze polskie stała się dla Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu inspiracją do zorganizowania historycznego odtworzenia wydarzeń. W piątek, 20 stycznia 2023 r., przemarsz jak 103 lata temu wyruszy z Rynku ulicami miasta, by uczcić powrót Fordonu do Macierzy. A to nie będzie jedyna atrakcja tego dnia. Archiwum, ze zbiorów SMSF
- Fordon dotąd nie obchodził rocznicy odzyskania niepodległości z takim rozmachem - przyznają Miłośnicy Starego Fordonu, zapraszając wszystkich bydgoszczan 20 stycznia (piątek) do wspólnego świętowania. Będzie historyczne odtworzenie wydarzeń sprzed 103 lat z udziałem rekonstruktorów i Wojska Polskiego. Na Rynku w Starym Fordonie poczęstunek, zabytkowe: armata, czołg i inne pojazdy oraz współczesne wyposażenia wojskowego, wystawy unikatowych archiwów. W PBŚ wykłady historyków, a w kościele św. Mikołaja koncert chóru i orkiestry wojskowej.

Jak przebiegał 20 stycznia 1920 roku w Fordonie? O tym będzie można przekonać na własne oczy już w najbliższy piątek!

- Inspiracją do odtworzenia tych wydarzeń najpierw stała się dla nas historyczna relacja zamieszczona na łamach „Dziennika Bydgoskiego” z 1920 roku. Pisano m.in. o tym, jak tłumnie zebrani na Rynku mieszkańcy Fordonu ruszyli pochodem przez ulice miasta w stronę mostu i z powrotem na Rynek. Całe miasto było przystrojone girlandami, flagami i patriotycznymi hasłami - opowiada nam wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Damian Amon Rączka.

- Dwa lata temu do naszych zbiorów udało nam się nabyć pocztówkę z 20 stycznia 1920 roku, na której widzimy ową procesję fordoniaków - dodaje Damian Amon Rączka i przytacza słowa, jakie autorka napisała na tej pocztówce, wysyłając ją 23 stycznia 1920 r. do swej siostry Patrycji Streylau z Zaniemyśla w powiecie średzkim:

„Cześć ojczyźnie
Kochana siostro
Zasyłam Ci tę radosną nowinę iż my już w Polsce zamieszkujemy. Jak na przedniej stronie widzisz. Była tu wielka uroczystość dla naszego miasta. Wojsko polskie także u nas jest. Wszystko tylko wciąż woła Niech Żyje Polska”
.

W Fordonie 20 stycznia przejdą ulicami miasta jak 103 lata temu, powitać żołnierzy Wojska Polskiego

Relacja z dawnej prasy, jak i pocztówka stały się podstawą do scenariusza tegorocznych obchodów powrotu do Macierzy, które w piątek w Starym Fordonie o godz. 9 rozpocznie msza św. kościele św. Mikołaja. Godzinę później - 10.00 - ze starofordońskiego Rynku - tak jak 103 lata temu - ruszy przemarsz ulicą Bydgoską w stronę mostu.

- Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na rondzie dr Buxakowskiego dosłownie powitamy żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w których wcielą się rekonstruktorzy - zapowiada SMSF.

Jak nam zdradzono, uczestnicy przemarszu będą nieść kilkunastometrową flagę Polski, będą też rozdawane biało-czerwone opaski, uszyte przez osadzonych w Areszcie Śledczym w Fordonie.

- Wszystko po to, by wiernie odtworzyć przemarsz mieszkańców oraz atmosferę entuzjazmu ludzi, którzy przez 148 lat czekali na to, by być wolnymi - mówi Damian Rączka i dodaje, że do udziału w żywej lekcji historii zaproszono również bydgoskie szkoły.

Na Rynku w Starym Fordonie rekonstruktorzy historyczni, zabytkowy czołg, wojskowa grochówka

I tak jak kiedyś, przemarsz wróci na Rynek w Starym Fordonie, na którym od godz. 10.45 odbędą się oficjalne uroczystości ze złożeniem wiązanek kwiatów i przemówieniami oficjeli, m.in. posła Łukasza Schreibera, przedstawicieli władz naszego województwa oraz Bydgoszczy.

W 1920 roku ten podniosły dzień zakończył się wspólnym obiadem, na który uczestników manifestacji zaprosili restauratorzy na czele z Konstantym Krygierem, restauratorem i polskim burmistrzem. W ten piątek wszyscy uczestnicy wydarzenia od 11.30 mogą liczyć na poczęstunek wojskową grochówką.

Na Rynku będą stoiska: Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz rekonstruktorzy nie tylko z Bydgoszczy. Będzie okazja zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie, również to historyczne. Jak się dowiedzieliśmy, z kolekcji MWL pokazany zostanie amerykański lekki czołg typu Stuart oraz samochód terenowy Ford GPW. Ma być też zabytkowa armata z tego okresu i inne atrakcje.

- Na Rynku będzie także wystawa IPN-u, mówiąca o przyłączeniu terenów Fordonu do Macierzy - podpowiada Damian Amon Rączka, dodając, że SMSF również zaprezentuje wystawę.

- Będą to zdjęcia Fordonu z początku 1900 roku, czyli okresu jeszcze pod pruskim zaborem, kiedy miasteczko zamieszkiwali Polacy, Niemcy i Żydzi. Zdjęcia i pocztówki ukazują piękno dawnego nadwiślańskiego miasteczka, dziś Fordon odzyskuje swój blask. Wystawą tą chcemy też pokazać, że rewitalizacja architektoniczna idzie w parze z rewitalizacją społeczną, ukierunkowaną na pamięć o przeszłości, wyszukiwanie wciąż nowych ciekawostek oraz przywracanie do pamięci postaci jak chociażby Jana Brossa - nauczyciela i późniejszego dyrektora Szkoły Powszechnej, który 20 stycznia 1920 roku wygłosił do fordoniaków płomienne przemówienie, po którym spontanicznie zaśpiewano „Rotę” i ruszono w przemarsz. Również księża pochodzący z Fordonu, jak i cały Kościół był wówczas nośnikiem tożsamości narodowej - wyjaśnia Damian Amon Rączka.

Warto dodać, że wystawa SMSF będzie dostępna na Rynku przez dwa tygodnie i będzie też świetną okazją, by porównać jak miejsca Starego Fordonu wyglądały kiedyś, a teraz.

Tymczasem wracając do obchodów 20 stycznia - o godz. 13 przeniosą się one na Politechnikę Bydgoską w Fordonie, gdzie odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Fordon wobec Niepodległości”. Wśród historyków prelegentem będzie m.in. dr hab. Tomasz Kawski, prof. UKW.

- Na tym nie koniec. Zapraszamy o 16.30 na uroczysty koncert chóru i orkiestry Wojska Polskiego. Pieśni patriotyczne wybrzmią wyjątkowo za sprawą akustyki wnętrz kościoła św. Mikołaja - zachęca Damian Rączka.

Wydarzenie „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” honorowym patronatem objęli: Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, IPN, Politechnika Bydgoska, MWL i Służba Więzienna. Patronat medialny sprawuje m.in. Express Bydgoski i Gazeta Pomorska.

Fordon zaprasza do wspólnego świętowania 103. rocznicy powrotu do Macierzy. Będzie moc atrakcji
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fordon zaprasza do wspólnego świętowania 103. rocznicy powrotu do Macierzy. Będzie moc atrakcji - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska