MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia

Kamila Pochowska
W Bydgoszczy obchody 85. rocznicy wybuch II Wojny Światowej zostały podzielone na kilka wydarzeń z uwzględnieniem m.in. części oficjalnej oraz kina plenerowego z filmami o tematyce wojennej.
W Bydgoszczy obchody 85. rocznicy wybuch II Wojny Światowej zostały podzielone na kilka wydarzeń z uwzględnieniem m.in. części oficjalnej oraz kina plenerowego z filmami o tematyce wojennej. Arkadiusz Wojtasiewicz
W niedzielę, 1 września, w Bydgoszczy odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Najważniejsze wydarzenia zostały zorganizowane na Starym Rynku.

W Bydgoszczy obchody 85. rocznicy wybuch II Wojny Światowej zostały podzielone na kilka wydarzeń z uwzględnieniem m.in. części oficjalnej oraz kina plenerowego z filmami o tematyce wojennej.

- Uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej to czas, by wysłuchać słów pamięci i refleksji oraz pokazać, że pamięć o przeszłości wciąż łączy nasze pokolenia. Zachęcam tego dnia do zatrzymania się na chwilę w zadumie i oddania hołdu tym, którzy nie powrócili – bohaterom wojennym - powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w samo południe. O 12 w kościele garnizonowym przy ul. Bernardyńskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Wcześniej, o godz. 11, na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy delegacje władz państwowych, samorządowych i przedstawiciele wojska złożyli kwiaty oraz zapalili znicze m.in. na symbolicznych mogiłach byłych prezydentów miasta – Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego.

Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na Stary Rynek. Zebranym towarzyszyła orkiestra wojskowa. Dalsza część obchodów odbywała się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

Władze Bydgoszczy zorganizowały również kino plenerowe, na którym wyświetlano filmy o tematyce wojennej. O godz.17:00 seans rozpoczął film „Jutro idziemy do kina” z 2007 roku. To melodramat wojenny opowiadający historię młodych mężczyzn, którzy w maju 1938 roku zdali maturę i wkraczają w dorosłe życie. Wyreżyserował go Maciej Kwieciński, a główne role zagrali Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski. Następnie wyświetlono dramat wojenny „Pianista” z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego[/b], z muzyką Wojciecha Kilara. To ekranizacja wspomnień z warszawskiego getta znakomitego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana, w rolę którego wcielił się Adrien Brody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska