https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fordon zbierał cło

(no)
Swoją nazwę Fordon zawdzięcza Władysławowi  Jagielle
Swoją nazwę Fordon zawdzięcza Władysławowi Jagielle
Najpierw był Wyszogród, potem Hoghemburg, ale dopiero nazwa Fordon okazała się szczęśliwa dla miasteczka nad Wisłą.

     Wyszogrów w czasach pierwszych Piastów miał o wiele większe znaczenie niż maleńka Bydgoszcz. Silna warownia strzegła traktów między Mazowszem, Wielkopolską i Kujawami oraz żeglugę na Wiśle. Władcy dbali o gród, który przynosił do ich skarbców pokaźny dochód z ceł, ale też osada wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk.
     Kres warowni położyli Krzyżacy. Dla nich była ona solą w oku. Wojowie stąd przez lata dotkliwie łupili ziemie zakonu. W końcu w 1330 r., podczas wojny z Władysławem Łokietkiem, zapłacili za to ogromną cenę. Gród został zdobyty mimo bohaterskiej obrony, a wszyscy obrońcy i mieszkańcy zostali wymordowani.
     Osada w tym miejscu - dziś z ul. Fordońskiej widać po niej kopiec nad Wisłą, nad którym góruje krzyż - nigdy się już nie podniosła. Próbował ją ożywić książe Władysław Opolski z rodu Piastów śląskich, który władał krótko tymi ziemiami. W 1382 r. sprowadził tu osadników, którzy zabrali się za budowę Wyszogrodu-Hoghemburga.
     Nowe miasto powstało nad Wisłą, ale w nowym miejscu - dwa kilometry dalej. Nie rozwijało sie jednak najlepiej dopóki nie zainteresował się nim Władysław Jagiełło. Król nie darzył sympatią Opolczyka, który się zniemczył i sympatyzował z wrogami Polski. Na każdym kroku Jagielło niszczył wpływy swojego rywala, a w końcu doprowadził go do całkowitego upadku.
     Jednak gdy przejął jego ziemie nad Wisłą, dostrzegł że miasto może mu dobrze służyć. Wspomnienie o rywalu budziło w nim jednak tyle wstrętu, że postanowił wszystko urządzić jeszcze raz i po swojemu.
     4 lipca 1424 r. wydał nowy przywilej dla miasta. Mianował swojego wójta, nadał nowe ziemie i przywileje. Wprowadził takze swoja nazwę: Fordon. Skąd właśnie takie imie? Fordon w jezyku staropolskim oznacza: pobieranie oplat celnych na rzece.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska