Teraz z trudem trzymamy nogę w drzwiach, by nam ich nie zamknięto. Ale Unia Europejska już podzieliła się na dwie prędkości. Czas więc na decyzje, czy wchodzimy do strefy euro, czy nie - zachęcał wczoraj na XX Forum Gospodarczym w Toruniu prof. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
W hotelu „Filmar” dyskutowano o pieniądzach, energii odnawialnej, rolnictwie oraz wielu innych aspektach i problemach współczesnej ekonomii. Spore emocje wywołała debata o perspektywach wejścia naszego kraju do Eurolandu, która odbyła się pod hasłem „Transgraniczne więzi systemowe - pieniądz”.
Dwie prędkości
Jerzy Buzek podkreślał, że nieprawdą jest, jakoby Unia Europejska się rozpadała. Właśnie teraz - w kryzysie - mocniej się integruje i to szczególnie w strefie euro. To niezwykle ważne, bo właśnie jako całość powinna być postrzegana przez światowe potęgi gospodarcze.
- Aby uniknąć ryzyka kolejnego kryzysu, stworzyliśmy cztery urzędy nadzoru: dla systemu bankowego, dla ubezpieczeń, papierów wartościowych i giełd oraz dla oceny ryzyka systemowego - mówił profesor.
W Forum uczestniczył Aleksander Kwaśniewski. - Zamiana złotego na euro to wejście Polski do Europy pierwszej prędkości - stwierdził były prezydent RP. - Tym samym staniemy się krajem współdecydującym o losach Europy.
Kwaśniewski zwrócił jednak uwagę na fakt, że dyskusja publiczna w Polsce postawiona jest „na głowie”. - Żyjemy od skandalu do skandalu i od katastrofy do katastrofy - stwierdził. - Poważna debata o euro powinna odmienić tę chorą sytuację. Były prezydent jest przekonany, że dojdzie do referendum w sprawie euro, bo tak ważna decyzja powinna otrzymać silną legitymację społeczną. Sami politycy mogą się nie dogadać.
Zwolenniczką euro jest Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego: - Jeśli nie przygotujemy się na przyjęcie tej waluty, wystrzelimy się poza jądro Unii Europejskiej.
W dyskusji o pieniądzu był też głos sceptyczny. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przestrzegał, że przyjęcie nowej jednostki monetarnej może być sukcesem, ale równie dobrze może okazać się klęską, jak w przypadku Grecji, Portugalii czy Hiszpanii. Polska odnosi sukces, bo ma stojącą na straży autonomii NBP konstytucję, solidny nadzór nad rynkiem finansowym, dopuszczalny poziom deficytu finansowego.
Pietraszkiewicz polemizował z prof. Buzkiem. - To nie bankowcy spowodowali światowy kryzys - mówił z naciskiem. - To polityka monetarna i fiskalna wielu krajów była realizowana w sposób kompletnie nieodpowiedzialny.
Zobacz też:** Zdjęcia zpierwszego dnia Forum Gospodarczego w Toruniu**
Fundusze pożyczkowe
Jednym z wydarzeń toruńskiego Forum było posiedzenie krajowej rady programowej „Samorządowa Polska”. To program, który koordynuje Unia Gospodarcza Samorządowych Funduszy Pożyczkowych. W latach 2014-2020 zamierza zdobyć unijne dofinansowanie na utworzenie wspólnie z samorządami lokalnych funduszy pożyczkowych.
Członkowie „Samorządowej Polski” podpisali wczoraj porozumienia z samorządem województwa i pięcioma gminami z naszego regionu: Włocławkiem, Wąbrzeźnem, Kowale- wem Pomorskim, Rypinem i Golubiem-Dobrzyniem.
- Nie możemy być w tyle za innymi miastami - mówi Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina. - Chcemy, aby małe i średnie firmy z naszego miasta miały otwartą drogę do pożyczek i poręczeń. Wkrótce złożę radzie miasta wniosek o utworzenie funduszu. Na start będzie nas to kosztować 50 tys. zł.
60 proc. kapitału każdej ze spółek ma należeć do „Samorządowej Polski”, 40 proc. - do samorządów. Andrzej Grabowski, burmistrz Kowalewa: - Chciałbym, by powstał u nas taki fundusz. Zależy mi na wspieraniu firm. W tej chwili samorządy nie mają zbyt wielu narzędzi, które na to pozwalają.
Gości przybyłych w poniedziałek na Forum Gospodarcze w Toruniu witały transparenty i okrzyki zdesperowanych rodziców dzieci niepełnosprawnych. „Jestem niepełnosprawny, jestem głodny!” - głosiły hasła. - Premier Tusk obiecał nam pomoc już w 2009 roku, ale słowa nie dotrzymał - mówi Iwona Hartwich z Torunia, mama niepełnosprawnego dziecka. - Nie mamy na jedzenie, na rehabilitację, na leki. Zasiłek pielęgnacyjny to 153 złote. Domagamy się, by nasza opieka uznana została za pracę i wynagradzana. Petycje w tej sprawie trafiły w ręce przybyłych na Forum prof. Jerzego Buzka i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Małe i średnie firmy mają wielkie problemy z uzyskiwaniem pożyczek bankowych. Utworzenie krajowego systemu funduszy pożyczkowych i poręczeniowych mogłoby to zmienić. - A to w konsekwencji przełożyłoby się na rozwój firm czy też tworzenie nowych miejsc pracy - mówi Jarosław Grajkowski, wiceprezes Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska”.
Energia, rolnictwo, kobiety...
Podczas Forum dyskutowano też o odnawialnych źródłach energii. Wskazywano na fakt, że przedłużają się prace nad projektem ustawy. Taka obowiązuje już w wielu krajach europejskich, a jej korzyści dla zwykłego obywatela - każdego, kto zainwestuje w panele słoneczne, są oczywiste: darmowy prąd i możliwość sprzedaży jego nadwyżek.
Na Forum Gospodarczym nie mogło zabraknąć głosu rolników i mieszkańców wsi, którzy skarżyli się, że coraz trudniej utrzymać się z roli, że trzeba podejmować inne pozarolnicze prace. Przeczytacie o tym w środę w dodatku „Wieś nowoczesna”.
Było też seminarium dotyczące roli kobiet w biznesie. Panie próbowały zdiagnozować problem barier w prowadzeniu własnej firmy.
Z kolei w trakcie panelu poświęconemu specjalnym strefom ekonomicznym goście podkreślali główne zalety funkcjonowania takich miejsc.
We wtorek ciąg dalszy toruńskiego Forum Gospodarczego.
Pobierz program XX Forum Gospodarczego
