https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rolnicze 2022. Co przyniesie Europejski Zielony Ład? "Wzrost kosztów i spadek produkcji"

Agnieszka Romanowicz
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w 2021 roku.
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w 2021 roku. Arkadiusz Wojtasiewicz
Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” coraz bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się 26 listopada w Hotelu Cukrownia Żnin. Eksperci będą debatować o najważniejszych sprawach dla polskiego rolnictwa. Jedną z nich są wyzwania, jakie stawia przed rolnikami Europejski Zielony Ład.

Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” skupia ekspertów z branży rolnej, którzy debatują o bieżącej sytuacji w tym sektorze. Wiele wątpliwości rolników budzą założenia Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego ten temat również będzie omawiany w Żninie.

Eksperci zaznaczają, że w związku z Europejskim Zielonym Ładem przed rolnictwem stoją wyzwania, jakich w tej skali jeszcze nie było. Mówił o tym m. in. dr inż. Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton. Okazją była konferencja pn. „Zielony Ład jako szansa na zwiększenie bioróżnorodności w produkcji rolniczej”, która 18 października odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Wzrost kosztów i spadek produkcji

- Europejski Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, który - jej zdaniem - jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i degradację środowiska. Nadrzędnym celem Zielonego Ładu jest uzyskanie neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r. To ambitny cel polityczny, który może być i powinien zostać zmodyfikowany – zaznaczał.

Ekspert zauważył, że dla rolników oznacza on wzrost kosztów i spadek produkcji:

- Wzrost kosztów już obserwujemy w związku z podwyższeniem cen energii i logistyki, a spadku produkcji możemy się spodziewać w kolejnych latach z powodu obostrzeń, które spotkają rolników. Należy się też liczyć ze wzrostem importu towarów z krajów spoza Unii Europejskiej, których producenci nie będą musieli spełniać takich wymogów, jak polscy rolnicy. To może spowodować spadek naszej konkurencyjności.

Nie wszystko budzi kontrowersje

Zielony Ład nie budzi sprzeciwu w całości. Dr Korzeniowski podał przykłady: - Sadzenie 3 mln różnorodnych drzew - nikt nie ma obaw, że to może zaszkodzić. Odwrócenie procesu spadku owadów zapylających - wszyscy się zgadzamy, że trzeba to realizować. Ale ograniczenie stosowania pestycydów o co najmniej 50 proc. budzi duże kontrowersje. To gigantyczne wyzwanie, jedno z największych, które powinno łączyć się z dużym wsparciem Unii Europejskiej. Nie będę już wspominał o ograniczeniu nawożenia o 20 proc., bo przy obecnych cenach nawozów ten cel na 2030 rok możemy osiągnąć w tym roku.

Dr Korzeniowski przypomniał, że Polska zużywa na hektar 2,5 kg substancji aktywnej. - To poniżej średniej unijnej, która wynosi 3,5 kg na hektar. We Włoszech wynosi ona 6,5 kg na ha, a w Holandii 8 kg na ha. To przede wszystkim Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy, które zajmują 45 proc. gruntów, a zużywają 65 proc. środków ochrony roślin w Unii Europejskiej, powinny redukować zastosowanie pestycydów w uprawach - podnosił.

Nabór kandydatów do 11 listopada

Zielony Ład będzie jednym z wielu tematów poruszanych podczas Forum Rolniczego, które „Gazeta Pomorska” organizuje IX raz. Zwieńczy je gala, w trakcie której nagrodzimy Rolnika Roku 2022. Można jeszcze zgłaszać kandydatów do tego konkursu (nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z powiatu chojnickiego). Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Formularz do wypełnienia oraz regulamin znajdziecie na stronie pomorska.pl/konkurs_agro.

Rolnik Roku jest wyłaniany w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”.
Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska