Rok temu w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym zgromadziło się blisko pół tysiąca osób związanych z polską wsią. Czas na kolejną odsłonę Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń branży agro na Kujawach i Pomorzu.
Tradycyjnie - podczas paneli - będziemy rozmawiać z naukowcami i ekspertami branży rolniczej. Nie zabraknie debaty z szefami resortu rolnictwa - obecnymi ministrami oraz ich poprzednikami.
Podczas uroczystej gali na scenę wejdą gospodarze, sołtysi i panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Mowa o laureatkach i laureatach wojewódzkiego etapu głosowania Czytelników „Pomorskiej” w plebiscycie Mistrzowie Agro. Dzisiaj nagrody odbiorą również rolnicy i gospodarze sołectw wyłonieni przez konkursową kapitułę. Podkreślmy, że nagrody trafią też do finalistów konkursu Agroliga 2019.
Wisienka na torcie to wieczorny występ Krzysztofa Piaseckiego, popularnego satyryka znanego choćby z kabaretu Pod Egidą czy występów telewizyjnych m.in. z Januszem Rewińskim w programie „Ale plama”. Dzisiejsze spotkanie zakończy kolacja.
Relacje, zdjęcia, wideo
Zapisy na forum były bezpłatne, listy na prelekcje i dyskusje są zamknięte, ale mamy pocieszenie dla osób, które nie mogą spotkać się z nami osobiście w BCTW. Możecie liczyć na relację internetową. Przygotujemy relacje, rozmowy, zdjęcia, ale i wideo.

Czego możecie się spodziewać? Tegoroczne tematy poruszone podczas forum to:
- Rośliny białkowe w Polsce - jakie są szanse, by uniezależnić się od importowanej soi?
- Nowoczesne technologie nawadniania
- Jak zarobić na produkcji wieprzowiny, wołowiny i drobiu?
- Zmiany w stosowaniu środków ochrony roślin na terenie Unii Europejskiej
- Program azotanowy - nowe obowiązki nie tylko dla właścicieli zwierząt hodowlanych
W czasie paneli sponsorskich, nasi partnerzy będą zaś mówić o ubezpieczeniach i technologiach OZE dla branży rolniczej. Wśród zaplanowanych tematów także: Najlepsze wzorce dobre praktyki na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw Polski centralnej i północno-wschodniej. Zarządzanie finansami w sektorze rolnym - szanse i zagrożenia PROW 2014-2020.
Czy reforma Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 roku wreszcie pozwoli na uproszczenia? Na co pieniędzy będzie więcej, a komu obetną unijną pomoc? O tym, podczas debaty pod hasłem „Cóż tam panie, w polityce?”, będą dyskutować ministrowie.
Z naszego zaproszenia skorzystają minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister dr Ryszard Zarudzki, ale też poprzedni szefowie resortu rolnictwa - o różnych poglądach i pomysłach na polskie rolnictwo. Udział w forum zapowiedzieli m.in. dr Marek Sawicki, dr Jacek Janiszewski, Stanisław Kalemba, Roman Jagieliński, Wojciech Mojzesowicz czy dr Gabriel Janowski.
To ciekawa możliwość wymiany zdań między tymi, którzy odpowiadali w różnych okresach za sprawy rolne i każdy - jestem o tym przekonany - najlepiej jak potrafił, starał się temu rolnictwu służyć - podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski.
Dodajmy, że jego resort objął patronatem nasze Forum Rolnicze.
Lucyna Talaśka-Klich, prowadząca debatę, na co dzień stojąca na czele działu Gospodarka, zada też ministrom pytania przesłane przez Czytelników „Gazety Pomorskiej”.
W Bydgoszczy stawiają się nie tylko kujawsko-pomorscy rolnicy, ale goście z innych regionów Polski (Wielkopolski, a nawet... Podhala).
- To cenna inicjatywa, poruszane są problemy wsi, których niestety nie brakuje - podkreślał w 2018 Paweł Barczak, gospodarz z Wybranowa i stały uczestnik.
Rozmawiamy o rolnictwie od kuchni, w sposób praktyczny, nie teoretyczny - wskazał Marian Zubik ze wsi Salno, który postawił na produkcję zbóż, rzepaku oraz buraków cukrowych.
Są owoce wymiany doświadczeń. Przykład?
Forum „Pomorskiej”, które trwale zapisało się w rolniczych kalendarzach, jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów. W 2017 roku - w Bydgoszczy - poznali się Sławomir Homeja, rolnik z Chomętowa oraz Janusz Walczak, szef Solidarności Rolników Indywidualnych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Ich dyskusja o wieprzowinie tuczonej paszami z roślin niemodyfikowanych genetycznie, zaowocowała. Okazała się być bowiem dodatkowym motorem dla projektu „Kujawsko-pomorska wieprzowina produkowana z wykorzystaniem polskiego białka pochodzenia roślinnego”.
Łączą biznes z pasją
Jak wspomnieliśmy, dzisiaj zostaną nagrodzeni laureaci plebiscytu Mistrzowie Agro.
To właśnie Wy - Czytelnicy - wybraliście swoimi głosami Rolnika Roku Kujaw i Pomorza 2019, Sołtysa 2019 i Koło Gospodyń Wiejskich 2019! Docenimy też zdobywców drugich oraz trzecich miejsc. Przypomnijmy, że zwycięzcy czyli najpopularniejszy rolnik, sołtys i KGW staną w szranki z faworytami z pozostałych piętnastu województw. Finałowe głosowanie w ramach ogólnopolskiej akcji Mistrzowie Agro startuje w kolejny piątek (18 października), potrwa do 7 listopada. O szczegółach będziemy Was informować.
Z pustymi rękoma nie wrócą z Bydgoszczy także laureaci konkursu, w którym zwycięzców wyłoniła kapituła. Chodzi o Rolnika Roku, Naszego Sołtysa i Sołtysa Debiutanta.
Podkreślmy też, że na scenę zaprosimy laureatów konkursu Agroliga 2019.
Do zobaczenia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym!
Program Agro Pomorska, odcinek 78:
