- Niewielu rolników potrafi „czytać” profile glebowe podczas odkrywki - mówi dr inż. Bartłomiej Glina, prof. UPP z Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, który będzie jednym z prelegentów w panelu na temat: „Dbałość o glebę, racjonalna pielęgnacja i odżywianie upraw. Co można zmienić, żeby oszczędzić na kosztach nawożenia i ochrony roślin, nie tracąc na wielkości plonu?”
A zdaniem profesora, bez odpowiedniej diagnozy trudno dobrać najlepsze zabiegi agrotechniczne.
Tego będzie dotyczyć jeden z ośmiu paneli merytorycznych podczas naszego forum. Temat innego to: „Alternatywa na polu. Pozostać przy uprawie zbóż, czy lepiej postawić na groch, konopie, słoneczniki, a może soję? Klimat i polityka zmieniają strukturę upraw i opłacalność produkcji.”
Trzeci dotyczyć będzie opłacalności w produkcji mleka, wołowiny i wieprzowiny.
Inny temat: Rolnictwo 4.0. Postaramy się wyjaśnić, kogo na to stać i co można zrobić, by sięgnąć po unijne dopłaty.
Nie może zabraknąć panelu o chorobach wirusowych zwierząt, takich ASF i grypa ptaków.
Temat innego panelu: „Wchodzę w ekologię, ale na razie nic o niej nie wiem.”
Będzie też o zmianach w ekoschematach. Informacji udzielą m.in. przedstawiciele resortu rolnictwa i ARiMR.
„Rolniku, nie daj się oszukać!” - to temat ostatniego panelu.
A jeszcze przed tymi panelami odbędzie się debata na temat: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?” Zaproszenie do udziału w niej przyjęli: Czesław Siekierski, minister rolnictwa oraz byli szefowie tego resortu rolnictwa. Są to: Marek Sawicki, Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Wojciech Mojzesowicz, Jacek Janiszewski, Robert Telus oraz Marek Zagórski (były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji, dziś to prezes KGS).
W dyskusji weźmie udział także Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W gronie zaproszonych do debaty znaleźli się również szefowie sejmowej oraz senackiej komisji rolnictwa, czyli poseł Mirosław Maliszewski oraz senator Ryszard Bober.
Udział w forum (23 listopada, hotel Cukrownia Żnin) jest bezpłatny, ale należy się zapisać.
Zapisy ZAKOŃCZONE!
