Jak wyjaśnia Fundacja Emic w związku z działaniami Rosji na terenie Ukrainy, zgodnie z Konwencją Genewską wszyscy cudzoziemcy poszukujący w naszym kraju ochrony międzynarodowej mają prawo do złożenia wniosku o jej udzielenie w przejściu granicznym podczas kontroli granicznej (również w sytuacji, gdy nie spełniają warunków wjazdu i pobytu na terytorium Polski).
- Wniosek o ochronę można też złożyć np. w placówce Straży Granicznej, czyli jeśli ktoś przejedzie przez granicę albo już przyjechał do Polski w ostatnich dniach to też może złożyć wniosek - tłumaczy Katarzyna Margalska-Sędziak z Fundacji Emic. - To znaczy, że wasi bliscy bez względu na to czy mają paszport w cyrylicy czy nie, mogą szukać schronienia w Polsce.
Ważne jest to, aby Ukraińcy przybywający do Polski zabrali ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące:
- zdrowia,
- posiadanego majątku na Ukrainie,
- wykształcenia
- doświadczenia zawodowego.
- Jeśli potrzebujecie wsparcia prawnego, konsultacji lub innej pomocy, zgłoście się do nas - zachęca Katarzyna Margalska-Sędziak z Fundacji Emic.
Oto lista kontaktów do przedstawicieli Fundacji Emic
:
- Sylwia Żulewska, [email protected], tel. 796 130 965
- Przemysław Wyciechowski, [email protected], tel. 798 704 908
- Katarzyna Margalska-Sędziak, [email protected], 511 176 007
Fundacja Emic działa w Toruniu przy ul. Klonowica 40/1, a w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 128. Więcej informacji znajdziecie: TUTAJ
Lekarz z Ukrainy na wiecu w Grudziądzu: - Musimy zrobić wszy...
