Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie założyć dobrą lokatę, gdy już nie ma antybelek? Podpowiadamy!

za Open Finance; fot. sxc
Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych jest wyższe o 0,12 punktów procentowych niż na początku kwietnia
Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych jest wyższe o 0,12 punktów procentowych niż na początku kwietnia
Lokaty antypodatkowe przepadły, ale banki coraz częściej oferują inne ciekawe oferty.

Od początku kwietnia więcej niż co trzeci bank zdecydował się na zmiany oprocentowania depozytów.

- Na zwiększoną aktywność banków wciąż wpływa konieczność dostosowania ofert do nowych warunków, w których niemożliwe jest omijanie 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych - wyjaśnia Michał Sadrakz Open Finance. - W efekcie przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych jest wyższe o 0,12 punktów procentowych niż na początku kwietnia i wynosi aktualnie 4,68 procent brutto w skali roku. Średnia stawka depozytów półrocznych spadła do 4,87 proc. (-0,11 pkt proc. m/m), a rocznych i dwuletnich wzrosła odpowiednio do 5,25 (+0,05 pkt proc. m/m) oraz 4,81 proc. (+0,13 pkt proc.).

Na rynku nie brakuje również obniżek

Alior Bank i Kredyt Bank wycofały półroczne lokaty promocyjne, które dawały zarobić odpowiednio 6,2 oraz 6,5 proc. w skali roku. Pola na rynku krótko- i średnioterminowych (do 6 mies. włącznie) ustąpił również Eurobank. Z oferty internetowego banku BGŹ Optima zniknęła 1-miesięczna lokata oraz spadły odsetki od depozytów półrocznych, ale w zamian klienci więcej mogą zarobić na lokatach 3-, 12- i 24-miesięcznych (bank wciąż oferuje nowym klientom 4-miesięczną Lokatę Bezkarną na 6,3 proc., którą można zerwać w dowolnej chwili bez utraty naliczonych odsetek). Więcej niż na początku kwietnia płacą również FM Bank, Meritum Bank oraz instytucje z Grupy BRE (mBank i MultiBank). Natomiast Bank Pocztowy wprowadził dwuletnią lokatę, która daje zarobić 7 proc. w skali roku. Odsetki z niej przelewane są co miesiąc na rachunek osobisty klienta, który jest niezbędny do założenia nowego depozytu.

Przeczytaj też: Jest akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który udając, że jest z Getin Banku, rzekomo oszukał ponad 200 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego

Bez zmian nie obeszło się również w ofertach polis lokacyjnych. Roczny depozyt w formie ubezpieczenia na życie i dożycie wprowadził Bank BGŹ. Na nowej polisie klienci zarobią tyle co na tradycyjnej lokacie ze stawką 5,56 proc. (w rzeczywistości jest to 4,5 proc. netto bowiem polisolokaty są nieopodatkowane, ale często ich oprocentowanie podaje się po tzw. ubruttowieniu, aby były porównywalne ze zwykłymi depozytami bankowymi). Jak wynika z wyliczeń Open Finance, w ostatnim miesiącu spadły odsetki od polis lokacyjnych dostępnych w Deutsche Banku, DnB Nord i Kredyt Banku. Z kolei skandynawska Nordea wycofała polisolokatę Nordea Ekstra Profit (w ofercie wciąż pozostała natomiast polisa Nordea Profit Plus, ale o niższym oprocentowaniu).

Czytaj również: Rynek bankowy w 2011 roku. Lokaty zyskiwały a gadżety zaskakiwały

Najwięcej za środki zdeponowane na miesiąc płaci PKO BP. Klient, który dotrzyma okresu umownego zarobi 5,5 proc. brutto w skali roku, a po tym czasie kapitał wraz z naliczonymi odsetkami są reinwestowane na inny depozyt (można go zerwać nie tracąc odsetek naliczonych na jednomiesięcznej lokacie). Oferta dotyczy wyłącznie nowych środków wpłacanych przez klientów do PKO BP. Dodatkowych warunków nie jest pozbawiona też najlepsza kwartalna lokata – 8,5 proc. w skali roku, które płaci Meritum Banku. Promocyjny depozyt dostępny jest wyłącznie dla nowych klientów, którzy założą konto osobiste i ulokują na Pierwszej Lokacie nie więcej niż 5 tys. zł (powyżej tej kwoty oprocentowanie spada). Oferta Meritum Banku znajduje się również na czele depozytów półrocznych i rocznych – klienci zarobią na nich odpowiednio 6,5 oraz 6,6 proc. w skali roku. Ale w przeciwieństwie do lokaty kwartalnej bank nie ogranicza liczby depozytów, ani ich salda - wystarczy rachunek osobisty (bez niego odsetki są niższe o 0,1 pkt proc.). Z kolei lokując środki na dwa lata najwięcej można zarobić na nowej ofercie Banku Pocztowego.

- Po wyeliminowaniu lokat antypodatkowych nie brakuje zmian w bankowych tabelach oprocentowania - dodaje Sadrak. - Lecz wiele z nich wcale nie prowadzi do wyższych odsetek, co oznacza, że instytucje finansowe w różnym stopniu odczuwają zniknięcie depozytów z codzienną kapitalizacją. To z kolei oznacza mniejszą presję na rynku i studzi nadzieje klientów na znaczące wzrosty oprocentowania. Nawet podwyżka stóp procentowych nie powinna zmienić tego obrazu, ponieważ rynek bankowych lokat już dawno przestał podążać za decyzjami Rady Polityki Pieniężnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska