Wczoraj w NFOŚ nikt nie chciał komentować informacji o tak dużej dotacji dla fundacji Lux Veritatis. Tymczasem okazuje się, że toruńscy redemptoryści by uzyskać dofinansowanie nie musieli startować w żadnym konkursie. Po prostu złożyli wniosek. Decyzja jest jednak jeszcze nieprawomocna.
"Pomorskiej" udało się dowiedzieć, że zanim o. Rydzyk złożył wniosek do NFOŚ sam projekt inwestycji (przygotowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) pozytywnie zaopiniował wydział środowiska i zieleni toruńskiego magistratu. Licencję na prowadzenie prac redemptorystom przyznało natomiast Ministerstwo Ochrony Środowiska.
- Odwierty w rejonie Portu Drzewnego mają być prowadzone na głębokości trzech tysięcy metrów a woda będzie miała temperaturę około 90 stopni Celsjusza - ujawnia Stanisław Poźniak, geolog powiatowy.
Jednak uczelnia o. Rydzyka nie jest pierwszą budowlą w Toruniu, która będzie ogrzewana wodą ze źródeł geotermalnych.
Jak poinformował nas Poźniak w ten sposób w ciepło zaopatrywane jest osiedle Panorama (przy drodze do Kaszczorka), które zbudowała firma Urbański.
Wykorzystanie tych wód planowane jest również w przypadku aquaparku, który ma powstać Na Skarpie. - Prowadząc rozmowy z inwestorami wskazujemy oczywiście na te źródła - mówi Roman Nadolny, z wydziału inwestycji strategicznych magistratu. - Oprócz samego parku wodnego chcemy, aby z możliwości ogrzania mieszkań wodą z głębi ziemi skorzystali również mieszkańcy sąsiednich bloków.
