https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Getin Noble Bank ostrzega przed oszustwem z wykorzystaniem duplikatów kart SIM

(TIK)
Pixabay.com
Banki przestrzegają przed wzmagającymi się w ostatnim czasie próbami przejmowania przez przestępców dostępów do usługi bankowości elektronicznej oraz kradzieży środków.

"Pragniemy przestrzec przed coraz częściej wykorzystywaną metodą, dzięki której przestępcy próbują uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Wspomniana metoda polega na przejęciu dostępu do numeru telefonu komórkowego poprzez wyłudzenie duplikatu karty SIM od operatora sieci komórkowej" - podaje Getin Noble Bank.

"Jeśli więc zauważyłeś, że nie masz dostępu do sieci komórkowej - skontaktuj się jak najszybciej z operatorem sieci, z której korzystasz i ustal, czy w ostatnim czasie twoja karta SIM była wymieniana na nową (bez twojego zlecenia). Jeśli operator potwierdzi taką sytuację – zadzwoń natychmiast pod nr 197 97 i poinformuj nas o tym – pracownik banku zablokuje dostęp do Bankowości Internetowej, aby uniemożliwić dokonanie kradzieży Twoich środków" - radzi bank.

Poniżej bank przedstawia, jak może wyglądać schemat kradzieży na duplikat karty:

  • Wytypowanie ofiary.
  • Zbieranie informacji – poprzez obserwację samego Klienta, jego otoczenia, wpisów na Facebooku, Twitterze i innych aplikacjach społecznościowych.
  • Uzyskanie dostępu do loginu i hasła do Bankowości Internetowej – poprzez podszywanie się pod pracowników banku lub organy ścigania w rozmowie telefonicznej, lub zainfekowanie wirusem komputera, na którym klient korzysta z Bankowości Internetowej.
  • Uzyskanie duplikatu karty SIM Klienta – poprzez podszycie się pod Klienta u operatora sieci komórkowej.
  • Pozyskanie karty SIM pozwala przestępcom otrzymywać SMS-y służące do zatwierdzania przelewów.

Jak się chronić?

  • Chroń swoje dane osobowe, kradzież dokumentów jak najszybciej zgłoś na policji oraz w Banku.
  • Dbaj, aby nikt poza Tobą nie znał loginów i haseł do Bankowości Internetowej, Mobilnej, Telefonicznej.
  • Ustaw trudne do odgadnięcia hasło dostępu do Bankowości Internetowej i nigdy nikomu go nie zdradzaj – pracownicy banku ani organy ścigania nigdy nie zapytają Cię o hasło dostępu.
  • Nigdy nie loguj się do Bankowości korzystając z nieznanych/obcych urządzeń.
  • Dbaj o aktualizację systemu operacyjnego w Twoim komputerze/telefonie.
  • Zwracaj uwagę na komunikaty, które pojawiają się na Twoim urządzeniu, szczególnie gdy instalujesz nową aplikację.
  • Korzystaj z programu antywirusowego.
  • W przypadku podejrzanych sytuacji skontaktuj się z bankiem.

Pamiętaj jeszcze, nigdy nie loguj się do usługi bankowości elektronicznej korzystając z linków przesyłanych mailem lub za pomocą komunikatorów internetowych. Takie linki mogą kierować na fałszywe strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
No i tutaj mamy podaną w rozszyfrowaniu jedną z wielu metod za pomocą których ludzie są okradani.

Wątpię jednak żeby operatorzy telefoniczni chętnie chcieli współpracować z pokrzywdzonymi tego rodzaju procedurami użytkownikami telefonii na przykład komórkowej bo przecież jest oczywiste że u operatorów znajdują się wszystkie dane abonentów i po to właśnie jest przez tak zwane władzę ustanowiona rejestracja personalna każdej sprzedawanej karty telefonicznej na terenie Polski natomiast do tych danych personalnych mają wszystkie służby specjalne więc między innymi pracownicy wymiaru za przeproszeniem sprawiedliwości a więc prokuratorzy i sędziowie policja i określeni urzędnicy w tym także bankowi a więc w tym także mogą być uczestnikami sitw złodziejskich niektórzy pracownicy operatorów którzy mogą powodować różne usterki nakłaniać ludzi do wymiany karty SIM a sobie zostawiać pierwotne karty ze wszystkimi danymi Czyżby to nie było możliwe?

Kto ma na przykład dostęp do możliwości bezproblemowego uzyskania dostępu do wszystkich swoich danych a więc na przykład do połączeń telefonicznych do listy i treści wysyłanych i odbieranych sms-ów i wszelkich innych czynności dotyczących posiadanie karty SIM imiennej niż prokuratorzy sędziowie Służby specjalne i policja oraz sami pracownicy niektórzy pracownicy operatorów prywatny człowiek indywidualnie zapewne normalnie nie jest Nie mam możliwości dostępu do swoich danych bezproblemowo żeby na prośbę indywidualnego użytkownika zarejestrowanej na niego karty SIM Mógł takie dane od operatora uzyskać a natomiast może je uzyskać prokurator sędzia czy ktokolwiek inny kto ma do nich dostęp.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska