Uniwersytet w Getyndze, uczelnia o światowej renomie, ma kilkusetletnią tradycję. Wychował wielu wielkich uczonych, w tym ponad 40 laureatów nagrody Nobla. Jego studentem, a potem profesorem i dyrektorem obserwatorium astronomicznego był wybitny XIX-wieczny fizyk, matematyk i astronom Carl Gauss, twórca podstawowego dla teorii prawdopodobieństwa tzw. rozkładu Gaussa.
Wiodącym wydziałem Uniwersytetu Georga Augusta jest obecnie medycyna, której budżet jest większy niż wszystkich pozostałych jednostek łącznie.
Dotąd z uczelnią z Getyngi współpracował nieformalnie Instytut Matematyki UMK. Przygotowana już umowa - do jej przypieczętowania konieczne jest tylko głosowanie w senacie UMK - zakłada współpracę naukową (w dziedzinie informatyki, ekonomii, statystyki, chemii, fizyki i astronomii), wymianę asystentów i doktorantów, a także studentów (w ramach programu Socrates).
Solidna, niemiecka współpraca
Latem w toruńskiej uczelni gościł rektor Uniwersytetu Georga Augusta prof. Horst Kern, a w ubiegłym tygodniu rewizytowały go władze toruńskiej uczelni - rektor prof. Jan Kopcewicz, oraz prorektorzy: prof. Marek Zaidlewicz i prof. Andrzej Radzimiński. - Inicjatywa wyszła z tamtej strony. Z prowadzonych w Getyndze rozmów wynika, że możemy liczyć na solidną, niemiecką współpracę. Wizytowaliśmy chemię, astronomię, fizykę, a także bibliotekę uniwersytecką. Biblioteka zainteresowała nas szczególnie, bo i my i oni jesteśmy obecnie na etapie komputeryzacji i digitalizacji zbiorów. Oczywiście, oni są w tym dalej - powiedział wczoraj "Pomorskiej" prof. Zaidlewicz.
Getynga to niewielkie, liczące 140 tys. miasto. Współpracuje z Toruniem od 25 lat.
__
Getynga zaprosiła UMK
Iza Wodzińska not. iw

Prof. Marek Zaidlewicz prorektor UMK: - Uniwersytet w Getyndze to bardzo dobry europejski uniwersytet, dlatego z satysfakcją przyjęliśmy propozycję tej współpracy. Mamy nadzieję, że nabierze ona szczególnego rozmachu po fuzji UMK i bydgoskiej Akademii Medycznej i powstaniu w naszej uczelni Collegium Medicum. Już teraz oba nasze uniwersytety są zaangażowane w projekt budowy wielkiego teleskopu optycznego w Południowe Afryce. Umowa o współpracy naukowej umożliwi prowadzenie wspólnych programów badawczych
Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie współpracował z Uniwersytetem Georga Augusta z Getyngi. To wielka szansa przede wszystkim dla przyszłego Collegium Medicum.