www.pomorska.pl/zdrowie
Serwis Zdrowie www.pomorska.pl/zdrowie
Dziewięć miesięcy ciąży to dziewięć miesięcy sprawdzianu wydajności i sprawności organizmu przyszłej mamy. - Odpowiednie ćwiczenia w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwolą nam nie tylko zachować dobre samopoczucie. Dzięki nim zniesiemy moment porodu i szybciej doprowadzimy sylwetkę do stanu sprzed ciąży - mówi Olga Borysławska z wrocławskiego klubu fitness Fit4Fun.
Wzmocnić miednicę i plecy
Ze względów zdrowotnych dobór odpowiedniej formy aktywności dla przyszłej mamy jest niezwykle istotny. Kobiety w ciąży powinny unikać ćwiczeń obciążających stawy i więzadła, intensywnych ćwiczeń siłowych, tenisa, nurkowania.
Ćwiczenia dla ciężarnych charakteryzują się odpowiednio dobranymi technikami wzmacniającymi, rozciągającymi oraz oddechowymi dostosowanymi do każdego trymestru ciąży. Szczególnie polecane są wszelkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy, brzucha i pleców. Oczekując dziecka możemy uczęszczać na zajęcia z aqua aerobiku, jogi, pilates, body Ball - wszystkie w bardzo spokojnym rytmie. Pamiętajmy, aby zawsze wcześniej skonsultować się z lekarzem i powiadomić o swoim stanie prowadzącego zajęcia - podkreśla Borysławska.
Lekka jak piórko
Dobrodziejstwem dla ciężarnych są ciepłe kąpiele. Podobne właściwości mają ćwiczenia, które wykonywane są po zanurzeniu w wodzie. Trening na basenie przynosi ukojenie obciążonym stawom, a jednocześnie wpływa pozytywnie na sylwetkę. W wodzie przyszłe mamy nie są ograniczone własnym ciężarem. Dodatkowo odciążany jest układ kostno - stawowy, kręgosłup, ujędrniamy ciało i przede wszystkim żegnamy się z napięciem i stresem.
Ciąża pod znakiem Zen
Joga jest szczególnie zalecana przez lekarzy, bowiem doskonale przygotowuje mięśnie i więzadła macicy do akcji porodowej. Ciężarne mogą ją uprawiać do ostatnich dni przed rozwiązaniem.
- Dzięki ćwiczeniom jogicznym wpływamy na swoją świadomość, uczymy się relaksu, wiemy, jak opanować stres i tym samym bóle porodowe. Dodatkowo techniki jogiczne niwelują bóle stawów i kręgosłupa. Uprawianie jogi sprawia, że ciało jest bardziej rozciągnięte, a to z kolei minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów po porodzie - informuje Borysławska.
Twierdzi też, że ćwiczenia pozwolą lepiej oddychać i ulepszyć dopływ tlenu do malucha w brzuchu, wpłyną na trawienie i krążenie krwi, dzięki czemu można uniknąć zgagi, obrzęków i żylaków. Mamy, które zbyt szybko przybierają na wadze mogą z powodzeniem wykorzystać znajomość ćwiczeń, aby delikatnie zminimalizować ten proces.
Wiele korzyści przynoszą też zajęcia z relaksacji. - Uczymy, jak przeciwdziałać stanom lęku, jak poprawić samopoczucie i obraz samych siebie. Przyszłe mamy mogą poddać się działaniu wyobraźni, nauczyć się korzystania ze swojej wewnętrznej energii. Dodatkowo relaksacja ma dobroczynny wpływ na sen, który jest pożądany zarówno przez mamę jak i dziecko - dodaje Borysławska.