Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze objawy ciąży – na co zwrócić uwagę? Niektóre oznaki mogą być nietypowe. Te symptomy mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Odrzucenie od kawy to jednej z nietypowych, ale dość częstych objawów ciąży. Na kolejnych slajdach poznasz inne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży.
Odrzucenie od kawy to jednej z nietypowych, ale dość częstych objawów ciąży. Na kolejnych slajdach poznasz inne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. wavebreakmediamicro/123RF
Objawy ciąży mogą być różne, część z nich dotyczy większości kobiet, inne dotykają niewielkiej grupy ciężarnych. Wśród pierwszych oznak wymieniane są najczęściej: opóźniający się okres oraz nudności. Jednak ciąży towarzyszy wiele innych symptomów, które mogą zaskoczyć przyszłą mamę. Sprawdź, jakie są nietypowe objawy ciąży. Ale pamiętaj, że tylko badanie krwi z pomiarem stężenia hormonu hCG jest wiarygodnym potwierdzeniem ciąży.

Spis treści

Nietypowe objawy ciąży. Kiedy wystąpią, warto zrobić test

Oprócz typowych oznak ciąży, kobiety stosunkowo często mogą zaobserwować u siebie także inne, dość zaskakujące symptomy, takie jak np. zwiększone wydzielanie śliny. Sprawdź, w naszej galerii, czego jeszcze przyszłe mamy mogą spodziewać się w pierwszych tygodniach ciąży:

Takie nietypowe objawy daje ciąża

Te objawy mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. Ile z nich rozpoznajesz?

Pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to m.in.:

  1. Brak miesiączki – opóźnienie krwawienia miesiączkowego to zazwyczaj pierwszy sygnał świadczący o tym, że mogło dojść do zapłodnienia komórki jajowej. W tym czasie, jak i w kolejnych miesiącach, może pojawiać się plamienie, które zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, ale powinno być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. W ciągu dwóch pierwszych tygodni może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka.
  2. Ból lub nadwrażliwość piersi tkliwość piersi i zmiany koloru skóry brodawek sutkowych to naturalne oznaki zmian hormonalnych, jakie ciąża powoduje w organizmie kobiety. Zwiększające się stężenie estrogenów i progesteronu oraz rozrost gruczołów sutkowych, może skutkować dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj pojawiają się one około 5 tygodnia ciąży i mogą towarzyszyć ciężarnej aż do rozwiązania.
  3. Dyskomfort w podbrzuszu – wiele kobiet odczuwa w początkowych tygodniach ciąży delikatny ból lub ciągnięcie w podbrzuszu, podobne do tych, które towarzyszą początkowi miesiączki. Są one powodowane zagnieżdżaniem się zarodka w błonie śluzowej macicy.
  4. Zmiany apetytu – utrata apetytu i wagi w pierwszych tygodniach ciąży jest częstą jedną z pierwszych oznak ciąży. W tym czasie może zmienić się odbiór smaków i zapachów, a co za tym idzie preferencji kulinarnych. Także nagłe napady głodu i chęć na nietypowe pokarmy, są skutkiem zachodzących zmian hormonalnych.
  5. Nudności i wymioty – objawy ze strony układu pokarmowego towarzyszą w pierwszym trymestrze ciąży większości kobiet, ale nie odczuwają ich wszystkie ciężarne. Pojawiają się zazwyczaj ok. 6-8 tygodnia i trwają mniej więcej do 14 tygodnia.
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Kochaj bezpiecznie

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska