Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega: APAP Intense wycofany z aptek w całej Polsce. Sprawdź, czy masz wycofaną serię

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku APAP Intense.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku APAP Intense. Tomasz Czachorowski / zdjęcie ilustracyjne
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku APAP Intense. Dlaczego lek został wycofany z aptek? Czy zażycie leku wycofanego z aptek może być groźne dla zdrowia? Sprawdź koniecznie, która partia została wycofana.

Ważny komunikat GIF. Lek APAP wycofany z aptek

Nowe ostrzeżenie GIF - lek wycofany z aptek w całej Polsce. Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu serii leku APAP Intense.

To Cię może też zainteresować

Jak podał w komunikacie GIF, w produkcie wykryto wadę jakościową. Decyzja dotyczy jednej serii. O wykryciu wady poinformował Narodowy Instytut Leków.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął protokół z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, które wykazały, iż próbka ww. produktu leczniczego nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji produktu, w zakresie parametru wygląd. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego - czytamy w komunikacie GIF.

Numer serii oraz termin ważności leku można znaleźć na dolnej ściance kartonika.

Wycofany lek - szczegóły

GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku APAP Intense.

Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy produktu leczniczego:
APAP Intense (Ibuprofenum + Paracetamolum), (200 mg + 500 mg), tabletki powlekane numer serii: P2009118, data ważności: 06.2023, podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym, z jaką mamy do czynienia w odniesieniu do tego leku, nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia - podał GIF.

GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?

Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska