Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głodna dama

WŁADYSŁAW BIBROWSKi Znalazłeś publikację wartą przetłumaczenia? Napisz: [email protected]
Po łacinie, ta kreatura nazywa się Harmonia axyridis. Jej europejska kuzynka była niewinną biedronką.
Po łacinie, ta kreatura nazywa się Harmonia axyridis. Jej europejska kuzynka była niewinną biedronką. sxc
Po łacinie, ta kreatura nazywa się Harmonia axyridis. Jej europejska kuzynka była niewinną biedronką.

A w poznańskiej części Europy - wręcz bożą krówką. Po angielsku nazywała się równie niewinnie - ladybird - paniptak.
Może dlatego, że czarne kropki przywodzą na myśl kobiecą figlarność, a skrzydełka owa lady ukryła pod tiulem?

Ale do rzeczy. To the point. Przeczytałem w "Pomorskiej", że Harmonię, szczególnie żarłocznego i płodnego owadożercę, sprowadzono na początku zeszłego wieku do Kalifornii, aby tępiła mszyce i inne roślinożerne szkodniki. No i mamy problem. Amerykę podbiła już dawno temu. Od kilku lat penetruje Wyspy Brytyjskie, Belgię, Holandię i Szwajcarię. Teraz na linii ataku znalazła się także Polska.
Harmonia staje się kłopotem globalnym, więc od razu tłumaczę na język globalny to, co o niej mówi dr inż. Jacek Twardowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:
Ta biedronka jest utrapieniem sadowników, bo nadgryza dojrzałe owoce (This ladybird is a nuisance to fruit-growers because it nibbles at ripe fruits) Sieje też postrach w winnicach (It also spreads fear in the vineyards). Zmienia smak i zapach wina, bo wydziela woń kojarzącą się z niedojrzałą papryką, surowymi ziemniakami i prażonymi fistaszkami (It changes the taste and aroma of wine giving off a smell of unripe peppers, raw potatoes and roasted peanuts). No i gryzie także ludzi wywołując odczyn alergiczny (And it also bites people causing an allergic reaction).

Zafrapowała mnie ta paniusia bezwzględna jak modliszka, więc wklepuję do Googla: "latest on (ostatnie informacje na temat) Harmonia axyridis" . Dowiaduję się, że nazywają ją również ladybug (panipluskwa) lub ladybeetle (paniżuk) z rozmaitymi przymiotnikami, które wyróżniają tę japońską odmianę, takimi jak "multicolored" (wielokolorowa), "southern" (południowa) czy też "pumpkin" (dynia - dyniowata).

No i niestety, nasze obawy się potwierdzają: - Its voracity allows it to eat all aphids, out-competing native ladybirds whose populations decline by starvation (Jej żarłoczność pozwala jej spożywać wszystkie mszyce, zwyciężać w konkurencji z lokalnymi biedronkami, których populacje maleją z powodu głodu).
Przy okazji - nawet lepiej by było, gdyby voracity zostało zastąpione przez rapacity, bo rapacity to nie tylko obżarstwo, ale wręcz drapieżne obżarstwo.
Ale wróćmy do naszego horroru: - Furthermore, when it runs out of aphids, it starts eating other invertebrates (Co więcej, kiedy wyczerpie zasoby mszyc, zaczyna pożerać inne bezkręgowce). A to najgorsze, to co już dotyczy nas bezpośrednio, zaczęło się zaledwie dziesięć lat temu: ladybug allergy was first reported in 1998 (pierwszy przypadek ludzkiej alergii na biedronkę odnotowano w 1998 roku).
A oto doniesienie sprzed zaledwie dwóch miesięcy: - An aggressive, invasive species of ladybird beetle has infiltrated South Africa and could wreak havoc on the ecosystem, agriculture and daily lives of individuals (Agresywny, inwazyjny gatunek biedronki przeniknął do Południowej Afryki i może dokonać spustoszeń w ekosystemie, rolnictwie i dziennym życiu ludzi).

Wobec tak niepokojących wieści z całego świata mogę jednak czytelników pocieszyć dobrymi wiadomościami z Torunia. Na mojej działce mszyce mają się dobrze - zaatakowały wszystkie drzewa owocowe. Czyli złowieszcza damulka jeszcze nie przyleciała. Choć nie cieszmy się nadmiernie, bo: Ladybug swarms invade human homes primarily in the fall (Roje biedronek dokonują inwazji ludzkich domów przede wszystkim jesienią).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska