https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy narkotyk zabija także w Kujawsko-Pomorskiem! Główny Inspektor Sanitarny ostrzega

Agnieszka Romanowicz
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii informuje, że na rynek nieustannie wprowadzane są nowe narkotyki (głownie z Chin i Indii), których wpływ na zdrowie i życie jest nieznany
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii informuje, że na rynek nieustannie wprowadzane są nowe narkotyki (głownie z Chin i Indii), których wpływ na zdrowie i życie jest nieznany Policja
Na europejskim rynku co rok pojawia się około 50 nowych narkotyków. Niestety, nie omijają Polski. W 2024 roku najwięcej zgonów z powodu zażycia nowej substancji psychoaktywnej w Polsce było w województwie kujawsko-pomorskim.

Spis treści

- Jestem wstrząśnięta opowieścią o szczęśliwej dziewczynie, która po imprezie powiesiła się w lesie. Miała dopiero 21 lat, zaufała ledwo poznanym ludziom, z którymi miała się tylko pośmiać. Podali jej jakiś nowy narkotyk, po którym doświadczyła strasznych urojeń, była przerażona i wpadła w paranoję. To nie była radość, ale ogromny strach, który doprowadził ją do samobójstwa. Jej rodzina przeżywa niewyobrażalną tragedię. Jestem przejęta tą historią, opowiedział mi ją wnuk, który studiuje w Gdańsku i odtąd drżę o niego codziennie – mówi Czytelniczka z Bydgoszczy.

Około 50 nowych substancji rocznie

Na terenie Unii Europejskiej co rok pojawiają się nowe substancje psychoaktywne. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii informuje, że w latach 2016–2022 co roku było ich około 50. Mowa o środkach, których nikt wcześniej nie stwierdził w Europie. Do tego dochodzą te, które zostały wprowadzone na nasz rynek wcześniej.

- Każdego roku wykrywa się około 400 wcześniej zgłoszonych nowych substancji i wciąż pojawiają się nowe, opracowywane z myślą o obejściu istniejących definicji w przepisach. Ważnymi krajami pochodzenia bądź prekursorami do ich wytwarzania są nadal Chiny i Indie – podaje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Najwięcej zgonów w Kujawsko-Pomorskiem

Nie wiadomo, jakie zagrożenie dla zdrowia niosą nowe związki - zazwyczaj ich działanie jest nieznane, dopóki nie zostaną rozpoznane i zarejestrowane. Dane do Systemu Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych (SMIOD) wprowadza również Główny Inspektor Sanitarny.

Wynika z nich, że w 2024 roku w Polsce doszło do 41 zgonów z powodu zażycia nowej substancji psychoaktywnej i w Kujawsko-Pomorskiem było ich najwięcej - 18. W naszym regionie odnotowano też 238 podejrzeń zatruć nowymi narkotykami.

Ostrzeżenie przed NEP

Trzy osoby, które zmarły, zażyły NEP (N-etylopentedron). GIS ostrzega przed tą substancją:

- NEP występuje w postaci białego, opalizującego proszku lub bryłek w kolorze białym lub jasnożółtym. Najczęściej przyjmowany jest przez nos, w drodze waporyzacji lub doustnie. Powoduje szereg niekorzystnych efektów psychicznych i poznawczych: problemy z kojarzeniem nazw i miejsc, brak orientacji czasowej, drażliwość, nadpobudliwość, agresję, halucynacje, urojenia i myśli samobójcze. Zażycie NEP niesie ryzyko wystąpienia silnych efektów toksycznych, w szczególności upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego, z granicznymi zaburzeniami skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie.

Uwaga na syntetyczną marihuanę

Spośród narkotyków w Europie najpopularniejsza jest marihuana. Jest mniej szkodliwa niż papierosy i alkohol, dlatego legalizuje ją rosnąca liczba państw. Również w Polsce zawiązał się Parlamentarny Zespół ds. Depenalizacji Marihuany, który pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii uczula na to, że na europejski rynek wprowadzane są substancje, które wyglądają jak marihuana, ale nią nie są:

- Konsumenci konopi indyjskich mogą być narażeni na ryzyko przypadkowego kontaktu z syntetycznymi kannabinoidami. Zafałszowane konopie indyjskie wyglądają podobnie do konopi naturalnych i mogą być fałszywie sprzedawane jako konopie nieświadomym konsumentom. Możliwe zatem, że tak zafałszowane produkty występują o wiele częściej, ale nie są wykrywane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska