Spośród 26 inicjatyw zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, kapituła konkursowa jednomyślnie zarekomendowała do nagrody zarządowi województwa 12 przedsięwzięć.
Jak podkreśla pomysłodawca Bartosz Puchowski, to miłe docenienie potężnego wysiłku organizacyjnego. - Traktuję to jako nagrodę za dekadę naszych poczynań – komentuje Puchowski.
Od dziesięciu lat w Wierzchucinie członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło” organizują widowisko historyczne. Inscenizacja ma przypominać o działającym tam w czasie wojny tajnym poligonie rakietowym, gdzie Niemcy testowali złowrogie pociski typu V. Jeszcze do niedawna lokalizacja tego miejsca była owiana tajemnicą. Członkowie cekcyńskiego stowarzyszenia oznakowali jednak szlak turystyczno-historyczny po pozostałościach wojskowych terenów. Co roku organizują też widowisko historyczne, nawiązujące nie tylko do specyfiki tego miejsca, lecz szerzej – do tradycji i historii ostatnich stu lat, usianej krwawymi bitwami i dramatycznymi wydarzeniami.
Nagroda marszałka ma nie tylko na celu docenienie wysiłków organizatorskich, ale i wymiar finansowy. Nagroda 2500 zł zostanie przeznaczona na cele statutowe. Czy w 2021 orku też możemy spodziewać się widowiska?
- Podejmiemy decyzję z zarządem stowarzyszenia. To ogromny wysiłek, zapewne zrobimy roczną przerwę – podsumowuje Puchowski.
w gronie laureatów Rodzynek z pozarządówki" znaleźli się m.in. stowarzyszenia z Raciąża, Żalna, LGD "Bory Tucholskie", Górnicza Wioska, społecznicy z Klonowa, Lisin, Pamiętowa, Żalna, Raciąża
