Podczas posiedzenia rady naukowej Parku nastąpiło uroczyste wręczenie dyrektorowi Januszowi Kochanowskiemu oryginału arkusza nominacyjnego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Wręczenia dokonał prof. dr hab. Andrzej Nienartowicz, który był bezpośrednio zaangażowany w prace nad utworzeniem na terenie Borów Tucholskich Rezerwatu Biosfery. Brał on udział z ramienia Narodowego Komitetu UNESCO MAB w obradach Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej programu Człowiek i Biosfera MAB, podczas której zadecydowano o utworzeniu Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
Ze względu na fakt, iż Park Narodowy "Bory Tucholskie" jest jednostką administrującą obszarem rdzennym Rezerwatu Biosfery zadecydowano, że oryginał aktu nominacji powinien znajdować się w siedzibie Parku.
- I co my z tego będziemy mieli? - zapytaliśmy dyrektora Kochanowskiego, który od takich pytań opędza się, jak może. Podkreśla przede wszystkim, że certyfikat UNESCO został przyznany całym Borom Tucholskim, a nie tylko Parkowi. - A jest on niczym innym jak dowodem uznania dla regionu, w którym mieszkańcy, władze samorządowe i wszelkie instytucje chcą dążyć do zrównoważonego rozwoju, zachowując walory przyrodnicze - tłumaczy.
Kochanowski dodaje, że nie ma żadnego ciała zarządzającego Rezerwatem, ale na pewno Park Narodowy "Bory Tucholskie" będzie odpowiedzialny za jego centralną część, zaś jego siedziba w Charzykowach jest nieformalnym centrum Rezerwatu. - I na pewno za pięć lat będziemy pisać sprawozdanie - śmieje się Kochanowski.
- Będziemy poszukiwali dobrej drogi, żeby wykorzystać atuty nadania nam tej marki - podkreśla. - I nie ma przeszkód, żeby producenci np. żywności chwalili się, że ich wyroby pochodzą z czystego, nieskażonego regionu.