Złoto i srebro
Przypomnijmy, że w latach 80. doszło do sensacyjnych odkryć. Naukowcy z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu znaleźli tu między innymi około 20 złotych i srebrnych monet pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego oraz kurhany, czyli cmentarzysko z trzema mogiłami w kształcie stożka z końca II wieku.
Jeszcze w tym roku prace archeologiczne w Gąskach zostaną wznowione. Burmistrz Adam Roszak dowiedział się o tym podczas spotkania z inicjatorami dalszych badań: dr. Józefem Bednarczykiem, Iwoną Brzozowską i Elżbietą Dygaszewicz z bydgoskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Starożytny skansen?
Burmistrz chce wykorzystać ten fakt do promocji gminy. Wyznaje, że zależy mu na tym, aby potencjalny turysta nie tylko przejeżdżał przez gminę Gniewkowo, ale zatrzymał się tu na dłużej.
- W Gąskach mógłby powstać na przykład ciekawy skansen starożytnej obyczajowości. Część eksponatów z pewnością wzbogaci zbiory gniewkowskiego muzeum, które ma powstać jeszcze w tym roku - mówi Adam Roszak.
Już wkrótce gniewkowski ratusz chce zorganizować konferencję popularno-naukową poświęconą historii Gniewkowa i okolic.