W lasach, w okolicy wsi Ciencisko podczas wojny mordowano mieszkańców Kujaw, dawnego powiatu strzeleńskiego. W tych lasach Niemcy mordowali także Żydów.
Krwawa historia Kujaw
Jak przypomina na swoim blogu www.strzelno.bloog.pl, Marian Przybylski: "Miała ona (egzekucja Żydów - przyp. red.) miejsce w lesie, po lewej stronie drogi, pomiędzy leśniczówką Kurzebiela a Cienciskiem w odległości około połowy długości tejże drogi w głębi lasu. Najprawdopodobniej ofiarami krwawego mordu stali się więźniowie żydowscy hitlerowskich obozów pracy przymusowej z okolic Inowrocławia, a nie franciszkanie. Mogło to mieć miejsce około 20 grudnia 1942 r."
Młodzi chcą pamiętać
W poniedziałek, w miejscu gdzie w czasie wojny dokonano mordów stanęła tablica informująca, że jest to miejsce gdzie w grudniu 1942 roku zginęli "obywatele polscy wyznania mojżeszowego". Miejsce masowego mordu postanowili upamiętnić członkowie fundacji "Izkor"
- "Izkor" to organizacja skupiająca młodych Żydów mieszkających w Polsce - powiedział nam Natan Jehuda Lewin prezes fundacji. "Izkor" skupia się na wyszukiwaniu i upamiętnianiu miejsc, gdzie ginęły osoby wyznania mojżeszowego.
Macewy na zdjęciach Jacka Secha
"Izkor" pomaga też żywym - ludziom starszym oraz dzieciom. Jak mówi Natan Jehuda Lewin fundacja na Kujawach dopiero rozpoczyna działalność.
Także wczoraj, po uroczystości w Ciencisku, w Strzelnie otwarto wystawę fotograficzną "Żydowskie cmentarze - symbolika macew". Wystawę zorganizowali wspólnie strzeleńskie koło Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na ekspozycję składa się 90 zdjęć, których autorem jest Jacek Sech. Fotografie wykonano na największym europejskim czynnym cmentarzu żydowskim w Łodzi oraz na nekropolii w Ożarowie.