Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Pamięć o tym tych wydarzeniach uczczona w Bydgoszczy [zdjęcia]

MaG
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W środę w Bydgoszczy uczczono bohaterów tamtych wydarzeń.
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W środę w Bydgoszczy uczczono bohaterów tamtych wydarzeń. Dariusz Bloch
Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Powstańca. Organizatorem wydarzenia było miasto Bydgoszcz oraz Oddział Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Od wydarzeń, które miały początek w Poznaniu, minęło 105 lat. Z kolei święto państwowe, czyli Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzimy po raz trzeci. W środę obchody upamiętniające wydarzenia z 1918 roku rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ulicy Bernardyńskiej 2.

Następnie, w samo południe, złożono kwiaty i wieńce przy Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Michał Sztybel, Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz radni miejscy.

- Dzisiaj, po 105 latach od wybuchu Powstania Wielkopolskiego wciąż żywa jest w naszej pamięci świadomość, że to dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan oraz ich gotowości do walki o Niepodległą, możliwe było odzyskanie zagarniętych przez zaborcę ojczystych ziem i scalenie odradzającej się po latach niewoli Rzeczpospolitej - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. - Wyjątkowy, radosny moment, w którym ostatni niemiecki burmistrz Hugo Wolff oddał symboliczne klucze do miasta polskiemu prawnikowi i powstańcowi wielkopolskiemu Janowi Maciaszkowi, pierwszemu prezydentowi polskiej Bydgoszczy, możliwy był także dzięki ofierze tych, którzy rozpoczęli zwycięską insurekcję. Stojąc u stóp Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, nie sposób o tym nie pamiętać.

W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego złożył on kwiaty pod pomnikiem oraz wręczył statuetki Łuczniczki. Otrzymali je: członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Garnizon Bydgoszcz"; kadeci Klas Mundurowych Oddziałów Przygotowania Wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy; ppłk. w st. spoczynku Wojciech Zawadzki.

Przypomnijmy, że powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i mimo, wymuszonego na Prusakach przez marszałka Focha, rozejmu, trwało, pełne lokalnych walk, do 8 marca 1920 r. Wtedy wdrożone zostały postanowienia Traktatu Wersalskiego, przyznające Polsce zdobyte przez powstańców tereny i wywalczone granice. Pod koniec stycznia 1919 r. szeregi powstańcze liczyły ponad 27,5 tys. żołnierzy i około 200 oficerów, a na wiosnę już 72 tys. Poległo około 2 tys. powstańców (do 18 lat - 169), a 4-6 tys. było rannych. Największe straty - 814 zabitych, były na froncie północnym, rozciągającym się od granicy b. zaboru rosyjskiego przez Kujawy, Pałuki, po Nakło i dalej, aż po Chodzież i Czarnków.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest obchodzony od 2021 roku. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Pamięć o tym tych wydarzeniach uczczona w Bydgoszczy [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska