https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Pamięć o tym tych wydarzeniach uczczona w Bydgoszczy [zdjęcia]

MaG
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W środę w Bydgoszczy uczczono bohaterów tamtych wydarzeń.
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W środę w Bydgoszczy uczczono bohaterów tamtych wydarzeń. Dariusz Bloch
Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Powstańca. Organizatorem wydarzenia było miasto Bydgoszcz oraz Oddział Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Od wydarzeń, które miały początek w Poznaniu, minęło 105 lat. Z kolei święto państwowe, czyli Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzimy po raz trzeci. W środę obchody upamiętniające wydarzenia z 1918 roku rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ulicy Bernardyńskiej 2.

Następnie, w samo południe, złożono kwiaty i wieńce przy Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Michał Sztybel, Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz radni miejscy.

- Dzisiaj, po 105 latach od wybuchu Powstania Wielkopolskiego wciąż żywa jest w naszej pamięci świadomość, że to dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan oraz ich gotowości do walki o Niepodległą, możliwe było odzyskanie zagarniętych przez zaborcę ojczystych ziem i scalenie odradzającej się po latach niewoli Rzeczpospolitej - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. - Wyjątkowy, radosny moment, w którym ostatni niemiecki burmistrz Hugo Wolff oddał symboliczne klucze do miasta polskiemu prawnikowi i powstańcowi wielkopolskiemu Janowi Maciaszkowi, pierwszemu prezydentowi polskiej Bydgoszczy, możliwy był także dzięki ofierze tych, którzy rozpoczęli zwycięską insurekcję. Stojąc u stóp Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, nie sposób o tym nie pamiętać.

W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego złożył on kwiaty pod pomnikiem oraz wręczył statuetki Łuczniczki. Otrzymali je: członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Garnizon Bydgoszcz"; kadeci Klas Mundurowych Oddziałów Przygotowania Wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy; ppłk. w st. spoczynku Wojciech Zawadzki.

Przypomnijmy, że powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i mimo, wymuszonego na Prusakach przez marszałka Focha, rozejmu, trwało, pełne lokalnych walk, do 8 marca 1920 r. Wtedy wdrożone zostały postanowienia Traktatu Wersalskiego, przyznające Polsce zdobyte przez powstańców tereny i wywalczone granice. Pod koniec stycznia 1919 r. szeregi powstańcze liczyły ponad 27,5 tys. żołnierzy i około 200 oficerów, a na wiosnę już 72 tys. Poległo około 2 tys. powstańców (do 18 lat - 169), a 4-6 tys. było rannych. Największe straty - 814 zabitych, były na froncie północnym, rozciągającym się od granicy b. zaboru rosyjskiego przez Kujawy, Pałuki, po Nakło i dalej, aż po Chodzież i Czarnków.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest obchodzony od 2021 roku. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska