Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Tuchola. Haft kaszubski, czepce, kraszanki, pląsy i przyśpiewki czyli czwartkowe poranki z tradycją

(jw)
Dziewczynki chętnie mierzyły borowiackie haftowane czepce.
Dziewczynki chętnie mierzyły borowiackie haftowane czepce. nadesłane
Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Stobnie uczestniczyli w zajęciach edukacji regionalnej. Prowadziły je w każdy poranny czwartek członkinie Borowiackiego Towarzystwa Kultury Marianna Weilandt i Maria Ollick.

Inicjatorką poranków była Anna Narloch, nauczycielka tej szkoły, która również należy do BTK.
Pomysł zaakceptowany był przez dyrekcję i nauczycieli, którzy czynnie włączyli się do wspólnej edukacyjnej zabawy.

Celem tych spotkań było uświadomienie sobie własnych korzeni, więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania, bogactwa tkwiącego w bezpośrednim, przyrodniczym i kulturowym otoczeniu. - Ważnym elementem spotkań było odnajdywanie w miejscowej kulturze źródeł najistotniejszych wartości. To, co ona niesie w sobie, nie jest dla młodego człowieka żadnym "obciachem“ - mówi Maria Ollick, prezeska BTK. - Dzisiaj istnieje przecież moda na powrót do korzeni, na ludowość w muzyce i sztuce użytkowej.
Zwrócono uwagę na to, że pielęgnowanie tego, co jeszcze się zachowało, jest cennym wkładem w miejscowe dziedzictwo. Dzieci i młodzież doskonale wiedzą, że mieszkają w pięknym, bogatym kulturowo i krajobrazowo regionie.

Zobacz także: Przetwory tylko z legalnej kuchni

Cztery spotkania z z różnymi grupami wiekowymi odbywały się w zaaranżowanej scenerii i atmosferze sprzyjającej spontaniczności. - Odwoływanie się do dziecięcego doświadczenia umożliwiało swobodną rozmowę i przekazanie najistotniejszej wiedzy o regionie - dodaje Ollick. - Prezentacja stroju regionalnego tradycyjnego i "świetlicowego“, dawnych sprzętów codziennego użytku była okazją na zobrazowanie zmian zachodzących w kulturze, życiu codziennym i kulturowym otoczeniu człowieka w naszym regionie, natomiast haft kaszubski szkoły tucholskiej i borowiackiej, ptaszki, czepce, kraszanki, pląsy i przyśpiewki zilustrowały sztukę ludową i kulturę duchową.

Prowadzące zajęcia zostawiły dyrektorce szkoły Alicji Góreckiej przygotowane gotowe materiały do kontynuacji tematyki regionalnej na lekcjach i do realizacji szkolnych projektów - prezentacje multimedialne i teksty gwarowe.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska