- Jestem dumny, że udało się utworzyć rezerwat. Dziś trzeba wypracować taką formułę, by jego walory się nie popsuły. Trzeba też wiedzieć, jak nim pokierować, by przyjeżdżali tu turyści - mówi Janusz Kaczmarek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
A jakie korzyści dzięki utworzeniu rezerwatu odniosą mieszkańcy? - Myślę, że będzie to spora reklama dla regionu i wiele osób tutaj przyjedzie. Idea rezerwatu biosfery jest taka, żeby właśnie te lokalne społeczności miały z tego tytułu korzyści. Chodzi o ruch turystyczny, edukację ekologiczną i to, że ludzie będą chcieli tu przyjechać i poznać walory przyrodnicze, zabytki - mówi prof. Andrzej Nienartowicz, dyrektor instytutu ekologii i ochrony środowiska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas konferencji wykład wygłosił m.in. prof. Roman Soja, który bardzo ciekawie opowiadał o rezerwatach biosfery na całym świecie. Z kolei prof. Andrzej Nienartowicz skupił się na Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie.
Zaprezentowano też nowy album fotograficzny o rezerwacie - tom I "Przyroda". Druga część - "Człowiek i środowisko" zostanie wydana w przyszłym roku.
Odbyła się również sesja terenowa, w ramach której zaprezentowano projekt "Borowiackie szlaki", realizowany przez tucholskie starostwo.
- Głównym założeniem tego programu jest kanalizacja ruchu turystycznego. Chodzi o to, by turyści nie wchodzili tam, gdzie nie powinni, a trafili tam, gdzie jest przygotowany teren - wyjaśnia Karol Gutsze, naczelnik wydziału promocji w tucholskim starostwie. Dodaje, że w ramach tego projektu powstanie 21 miejsc postojowych usytuowanych w lesie, w małych miejscowościach. Turyści będą mogli zostawić tam swoje samochody i ruszyć na szlaki. Te z kolei zostaną odnowione.
- Dodatkowo będzie można odebrać sygnał GPS i poruszać się po szlakach przy pomocy nawigacji - podkreśla Gutsze.
Dodajmy, że droga do utworzenia rezerwatu była bardzo długa. Starania trwały bowiem aż 22 lata. Jego powierzchnia obejmuje prawie 3 tys. 200 km kwadratowych. Jest dziesiątym rezerwatem w Polsce - najmłodszym i największym.
Konferencja została zorganizowana przez Tucholski Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie i starostwo powiatowe w Tucholi.
Czytaj e-wydanie »