Zbrachlin, Włoszyca, Ple-banka i Sierzchowo miały remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, użytkowane głównie przez strażaków. Projekt wymyślony przez Macieja Włocha, radnego powiatowego z gminy pozwolił uczynić z nich także wiejskie świetlice.
Żeby zaczęły tętnić życiem, potrzebne było jednak odpowiednie wyposażenie: szafy,
regały, półki, sprzęt sportowy, telewizory, komputery, a gmina nie miała na to pieniędzy. Pomógł dobrze skonstruowany projekt. Na jego realizację Maciej Włoch pozyskał prawie 670 tysięcy złotych z programu Kapitał Ludzki. Remizy nie tylko wypiękniały i wzbogaciły się o zakupiony sprzęt.
- Istotniejsze było zaktywizowanie mieszkańców, dorosłych i młodzieży, zachęcenie ich do korzystania z tych świetlic - tłumaczy Maciej Włoch. W realizację projektu zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale też nieaktywni dotąd zawodowo mieszkańcy. Dla tych drugich były spotkania motywujące do pracy ze specjalistami.
Uczestników projektu rekrutowano m.in. poprzez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznych. I ruszyło: kurs prawa jazdy kategorii B, kosmetyczny ratownictwa medycznego, kurs młodszego ratownika, komputerów i języka angielskiego metodą Callana.
Zorganizowano spotkania bezrobotnych z doradcami zawodowymi, psychologami, socjoterapeutami. Nie zapomniano o rozrywkach dla młodych, aktywizując ich sportowo i organizując rozmaite wycieczki, wyjazdy, rozgrywki sportowe, spotkania tematyczne.
Projekt zakończył się w grudniu, ale Maciej Włoch ma nadzieję, że teraz “rozruszane" społeczności wiejskie same będą wymyślać różne formy interesującej ich działalności. Mają warunki, bo wsie mają już nieźle wyposażone świetlice, a w wielu uczestnikach projektu zakiełkowało sporo zapału, by kontynuować wspólne spędzanie wolnego czasu.
Czytaj e-wydanie »