Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goczałkowice - ośrodek leczenia schorzeń narządów ruchu

Zbigniew Politowski [email protected]
Przykład stylowej zabudowy w goczałkowickim kurorcie
Przykład stylowej zabudowy w goczałkowickim kurorcie fot. Internet
Goczałkowice kojarzą się nam przede wszystkim ze zbiornikiem wodnym - Jeziorem Goczałkowickim.

A przecież to także uzdrowisko z pięknymi tradycjami.

Położone w dolinie górnego odcinka Wisły Goczałkowice- Zdrój to drugi po Ustroniu ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego w woj. śląskim. Skuteczność kuracji i atrakcyjne warunki wypoczynku sprawiają, że to kameralne zdrojowisko ma swoich zagorzałych wielbicieli. Preferują je osoby, przedkładające nad hałaśliwy, snobistyczny blichtr sławnych kurortów dyskretny urok i ciszę mniejszych miejscowości sanatoryjnych.

Dobroczynna solanka i borowina
Za początki goczałkowickiego uzdrowiska przyjmuje się rok 1856, kiedy to podczas prac wiertniczych natrafiono na źródła solanki odznaczającej się zawartością cennych pierwiastków, m.in. bromu i jodu. Powstały wóczas łazienki kąpielowe, pijalnia wód, pensjonaty dla gości. Dzięki tej solance i borowinie Goczałkowice należą do ważniejszych ośrodków uzdrowiskowych wyspecjalizowanych w leczeniu schorzeń narządów ruchu, zwłaszcza o podłożu reumatologicznym i urazowym, chorób kobiecych oraz chorób układu nerwowego. Prowadzi się tu również rehablitację chorych na cukrzycę i pacjentów dotkniętych choroba nowotworową.

Kuracjusze mają do swej dyspozycji nowoczesną bazę zabiegową i hotelową, którą tworzą Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny, Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehablitacji Narządów Ruchu "Gwarek" oraz sanatorium dla dzieci "Stokrotka".

Gospodarze uzdrowiska poszerzają wachlarz (nie tylko leczniczych) propozycji. Coś dla siebie znajdą tu goście przybywający dla relaksu, odnowy biologicznej i aktywnego wypoczynku. Mogą korzystać z basenów, groty solnej, komory kriogenicznej, sauny, siłowni czy solarium. Wpobliżu jest wiele tras pieszych i rowerowych.

Atrakcyjne okolice

Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Goczałkowicach jest zwiedzanie wspaniałego pałacu w nieodległej Pszczynie. Atrakcją samą w sobie jest ogromny zbiornik retencyjny na Wiśle, zwany Jeziorem Goczałkowickim, największy w południowej Polsce. Zalew powstał w pierwszej połowie lat 50. ub. wieku. Stanowi rezerwuar wody pitnej dla aglomeracji śląskiej i pełni funkcję przeciwpowodziową. Wokół zalewu, w obrębie którego żyje wiele gatunków ptactwa wodnego rozciągają się wspaniałe kompleksy leśne, pozostałości dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Goczałkowice to także znakomity punkt wypadowy w Beskid Śląski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska