Przyjechali oratorzy z Polski

Bartosz Płatek z Warszawy ( z lewej), zwycięzca tegorcznego konkursu, odbiera nagrodę z rąk Stanisława Sikory, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Niestety, w głównym turnieju oratorów zabrakło reprezentantów naszego regionu. Szkoda, bo jubileuszowy konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów. W największej sali zamku Anny Wazówny zabrakło miejsc i wiele osób słuchało konkursowych wystąpień stojąc w sali obok.
W tym roku rywalizowało 18 przewodników PTTK.
Tradycyjnie silne ekipy przyjechały z województw mazowieckiego i pomorskiego, ale byli też reprezentanci Zamościa, Międzyzdrojów, Szczecina i Poznania.
Przyjechali także laureaci poprzednich edycji, by posłuchać, jak z trudną sztuką oracji radzą sobie kolejne pokolenia uczestników tego konkursu. Sześcioro z nich stanęło do konkursu o przysłowiową (i dosłowną) pietruszkę. Tę nagrodę przyznają słuchacze. Głosowały 94 osoby. Ponad jedna trzecia z nich oddała głos na Andrzeja Długosza, nauczyciela historii z Szonowa gm. Łasin, który tę konkurencję wygrał. I dostał dorodną pietruszkę. To jedyna forma rywalizacji byłych laureatów w konkursach krasomówczych.
Desczc nagród spadł na uczestników

Tak widzowie oklaskiwali laureatów
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Tegoroczny jubileuszowy główny konkurs wygrał Bartosz Płatek, student III roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim, opowieścią o warszawskiej Pradze, zatytułowaną "Stawiam na Pragę", który "oprowadzał" słuchaczy po zakątkach tej dzielnicy Warszawy, opisanych jego ulubionej książce "Stawiam na Tolka Banana".
Druga nagroda przypadła Krystianowi Borowskiemu z Malborka za opowieść o prywatnym życiu Kazimierza Wielkiego, a trzecia - Włodzimierzowi Dembińskiemu z Warszawy, który opowiadał o warszawskim Mokotowie.
Publiczność w głosowaniu tajnym wybrała swojego ulubieńca. Został nim Krystian Mielczarski z Gdyni, któremu niewiele brakowało, by wejść do finałowej piątki.
Patronat nad tegorocznym konkursem sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałkowie 15 województw, w tym kujawsko-pomorskiego, toteż na uczestników posypał się prawdziwy deszcz nagród pieniężnych i rzeczowych, a główny laureat otrzymał m.in. tygodniowy pobyt w ośrodku w Szczyrku.
Nagrody dostali wszyscy uczestnicy jubileuszowego konkursu.
Nie tylko oracje

Marta Szewczyk, przewodniczka z Malborka, jedna z tegorocznych laureatek ( V miejsce) wystąpiła też z koncertem muzyki dawnej po pierwszym dniu konkursowych występów.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Dodatkową atrakcją był koncert Marty Szewczyk (V miejsce), przewodniczki z Malborka, która zagrała na gitarze kilka utworów renesansowych ubrana w strój z epoki.
Dyrekcja zamku wzbogaciła ten występ odtworzeniem nagrania (z taśmy na magnetofonie ZK-45) głosu kasztelana Zygmunta Kwiatkowskiego, otwierającego I Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy przed 40 laty. Pokazano też na ekranie kilka zdjęć z dawnych edycji konkursu. Na zamku można obejrzeć niewielką wystawę plakatów zapowiadających pierwsze edycje konkursu.
Czytaj e-wydanie »