https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Andrzej Długosz spod Łasina znów błysnął w ogólnopolskim konkursie krasomówczym na zamku

Jadwiga Aleksandrowicz
Tak widzowie oklaskiwali laureatów
Tak widzowie oklaskiwali laureatów Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Na golubskim zamku zakończył się dwudniowy 40. z kolei Konkurs Krasomówczy Przewodników PTTK. Wygrał go Bartosz Płatek z Warszawy, ale Pomorze i Kujawy też mają swojego laureata, choć nie w konkursie głównym.

Przyjechali oratorzy z Polski

Bartosz Płatek z Warszawy ( z lewej), zwycięzca tegorcznego konkursu, odbiera nagrodę z rąk Stanisława Sikory, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK.
Bartosz Płatek z Warszawy ( z lewej), zwycięzca tegorcznego konkursu, odbiera nagrodę z rąk Stanisława Sikory, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Bartosz Płatek z Warszawy ( z lewej), zwycięzca tegorcznego konkursu, odbiera nagrodę z rąk Stanisława Sikory, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Niestety, w głównym turnieju oratorów zabrakło reprezentantów naszego regionu. Szkoda, bo jubileuszowy konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów. W największej sali zamku Anny Wazówny zabrakło miejsc i wiele osób słuchało konkursowych wystąpień stojąc w sali obok.
W tym roku rywalizowało 18 przewodników PTTK.

Tradycyjnie silne ekipy przyjechały z województw mazowieckiego i pomorskiego, ale byli też reprezentanci Zamościa, Międzyzdrojów, Szczecina i Poznania.

Przyjechali także laureaci poprzednich edycji, by posłuchać, jak z trudną sztuką oracji radzą sobie kolejne pokolenia uczestników tego konkursu. Sześcioro z nich stanęło do konkursu o przysłowiową (i dosłowną) pietruszkę. Tę nagrodę przyznają słuchacze. Głosowały 94 osoby. Ponad jedna trzecia z nich oddała głos na Andrzeja Długosza, nauczyciela historii z Szonowa gm. Łasin, który tę konkurencję wygrał. I dostał dorodną pietruszkę. To jedyna forma rywalizacji byłych laureatów w konkursach krasomówczych.

Więcej o kulturze na www.pomorska.pl/kultura

Desczc nagród spadł na uczestników

Tak widzowie oklaskiwali laureatów
Tak widzowie oklaskiwali laureatów Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Tak widzowie oklaskiwali laureatów
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Tegoroczny jubileuszowy główny konkurs wygrał Bartosz Płatek, student III roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim, opowieścią o warszawskiej Pradze, zatytułowaną "Stawiam na Pragę", który "oprowadzał" słuchaczy po zakątkach tej dzielnicy Warszawy, opisanych jego ulubionej książce "Stawiam na Tolka Banana".

Druga nagroda przypadła Krystianowi Borowskiemu z Malborka za opowieść o prywatnym życiu Kazimierza Wielkiego, a trzecia - Włodzimierzowi Dembińskiemu z Warszawy, który opowiadał o warszawskim Mokotowie.

Publiczność w głosowaniu tajnym wybrała swojego ulubieńca. Został nim Krystian Mielczarski z Gdyni, któremu niewiele brakowało, by wejść do finałowej piątki.

Patronat nad tegorocznym konkursem sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałkowie 15 województw, w tym kujawsko-pomorskiego, toteż na uczestników posypał się prawdziwy deszcz nagród pieniężnych i rzeczowych, a główny laureat otrzymał m.in. tygodniowy pobyt w ośrodku w Szczyrku.

Nagrody dostali wszyscy uczestnicy jubileuszowego konkursu.

Regiopedia.pl - wszystko o regionie

Nie tylko oracje

Marta Szewczyk, przewodniczka z Malborka, jedna z tegorocznych laureatek ( V miejsce) wystąpiła też z koncertem muzyki dawnej po pierwszym dniu konkursowych
Marta Szewczyk, przewodniczka z Malborka, jedna z tegorocznych laureatek ( V miejsce) wystąpiła też z koncertem muzyki dawnej po pierwszym dniu konkursowych występów. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Marta Szewczyk, przewodniczka z Malborka, jedna z tegorocznych laureatek ( V miejsce) wystąpiła też z koncertem muzyki dawnej po pierwszym dniu konkursowych występów.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Dodatkową atrakcją był koncert Marty Szewczyk (V miejsce), przewodniczki z Malborka, która zagrała na gitarze kilka utworów renesansowych ubrana w strój z epoki.

Dyrekcja zamku wzbogaciła ten występ odtworzeniem nagrania (z taśmy na magnetofonie ZK-45) głosu kasztelana Zygmunta Kwiatkowskiego, otwierającego I Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy przed 40 laty. Pokazano też na ekranie kilka zdjęć z dawnych edycji konkursu. Na zamku można obejrzeć niewielką wystawę plakatów zapowiadających pierwsze edycje konkursu.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska