Obserwatoria w kilkunastu szkołach naszego województwa to pomysł, który realizuje samorząd wojewódzki. Wspierają go też powiaty, które ponoszą część kosztów inwestycji.
W Golubiu-Dobrzyniu projekt budowy Astro-bazy jest realizowany od kilku miesięcy. "Wazówna" znalazła się wśród wybranych szkół, które skorzystały z tej możliwości. Dokumentacja konieczna do powstania obserwatorium jest już gotowa. Wiosną ruszą prace budowlane.
- Obecnie razem z koleżanką, Joanną Wróbel, uczestniczymy w szkoleniach, na które zapraszani są nauczyciele ze szkół naszego województwa, które biorą udział w projekcie - mówi Bogdan Sęk, nauczyciel fizyki i astronomii. - Po zakończeniu szkolenia nadal będziemy się spotykać. Gdy obserwatoria rozpoczną pracę, będziemy omawiać wyniki naszych badań.
Pierwsze zakupy też już zrobione. W szkole pojawił się nowoczesny teleskop. Jest przenośny i do czasu wybudowania obserwatorium, będzie służył uczniom, którzy chcą uczestniczyć w zajęciach astronomicznych. - Moi podopieczni z gimnazjum nie mogli już doczekać się spotkań z astronomią - mówi Joanna Wróbel, nauczycielka z "Wazówny". - Teraz możemy obserwować niebo.
Przed feriami nauczyciele fizyki oficjalnie zaprezentowali nowy sprzęt. Jest on wyposażony w układ optyczny Newtona. Średnica zwierciadła wynosi 200 mm, a długość ogniskowej 1000 mm. Parametry te dają powiększenie nawet do 400 razy.
- Teleskop jest sterowany elektronicznie, przy pomocy pilota, może być też poruszany ręcznie - mówi Bogdan Sęk. - Do teleskopu można podłączyć także aparat fotograficzny, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie dokładnych zdjęć obiektów astronomicznych. Dzięki temu urządzeniu uczniowie naszej szkoły zapoznają się z budową teleskopu i uczą się go obsługiwać. Łatwiej będzie im później korzystać z innych urządzeń, które zostaną zainstalowane w Astro-bazie.