Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Leczyć można też na odległość

Rozmawiała Marlena Przybył, [email protected], 56 61 99 918
fot. autorka
Lekarskie diagnozy będą znacznie szybsze i pewniejsze. Pomoże w tym projekt e-Zdrowie. Przeczytaj rozmowę z Arturem Piotrowiczem, prezesem Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu.

- Golubsko-dobrzyński szpital to jedna z 26 placówek w regionie, które biorą udział w programie e-Zdrowie. Na czym on polega?

- Cel pozostaje wciąż ten sam - zdrowie pacjentów. Narzędziem na miarę XXI wieku, które ma pomóc nam to osiągnąć, będzie informatyczny system szpitalny. Do szpitala trafią sprzęt i oprogramowanie służące pozyskiwaniu, archiwizacji i zarządzaniu danymi medycznymi pacjentów.
Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom zwiększy się dostępność specjalistów, co jest szczególnie ważne na obszarach wiejskich i w mniejszych miastach, takich jak nasze. Możliwość bezpiecznego i szybkiego przepływu informacji między placówkami ochrony zdrowia pozwoli na lepsze rozpoznanie chorób i wdrażanie odpowiednich metod leczenia.

- W jaki sposób odczują to pacjenci?

- Informatyzacja umożliwi przede wszystkim szybszą i trafniejszą diagnozę. Będziemy mogli przesłać np. zdjęcia tam, gdzie będzie odpowiedni lekarz specjalista i kontaktować się z większymi szpitalami.
Ważny jest także dostęp do kart pacjentów. Dziś szpitale w większości nie są zinformatyzowane lub działa to fragmentarycznie, jak u nas. Dane pacjentów i historie ich chorób przechowywane są na papierze, w archiwach. Praca z nimi wymaga dużo czasu, jeszcze więcej przekazanie ich na zewnątrz, do innej placówki. Z tego względu diagnozowanie wydłuża się. Podobnie jest z wydawaniem pacjentom dokumentów potrzebnych do emerytur, rent albo przy postępowaniach sądowych.

- A jakie elementy informatyzacji zostały już wprowadzone?

- Od trzech lat współpracujemy z radiologiem, który na własny koszt przerobił na cyfrowy nasz tradycyjny, analogowy aparat rentgenowski - można to zrobić stosując odpowiednią nadbudowę. Dzięki temu możemy przesyłać mu zdjęcia, które opisuje nam na odległość. Ten sam radiolog zainwestował też w działający podobnie tomograf. Mamy zinformatyzowane laboratorium oraz administrację finansowo-księgową.
Ale w przypadku programu e-Zdrowie mówimy o czymś więcej - scaleniu szpitala za pomocą sieci informatycznej i programów komputerowych. Połączą one i uzupełnią te narzędzia informatyczne, które działają już wewnątrz szpitala, a ponadto scalone będą z placówkami na zewnątrz - przychodniami czy specjalistycznymi oddziałami. Lekarz siedząc przed komputerem, będzie miał dostęp do wyników badań, które pacjent przeszedł w innych szpitalach.

- Ile będzie kosztować realizacja projektu?

- Porozumienie z urzędem marszałkowskim podpisaliśmy we wrześniu 2009 roku. Projekt ma być realizowany stopniowo do 2013.
Wsparcie w ramach programu e-Zdrowie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa wynosie 75 proc. wartości całego zadania.
Przy całkowitym koszcie inwestycji, który został oszacowany na poziomie ok. 1 mln 380 tys. zł, z kasy szpitala wydać będziemy musieli ok. 345 tys. zł.

- Czy szpital udźwignie takie wydatki?

- Do 2012 roku musimy zrealizować u nas program dostosowawczy do wymogów Unii Europejskiej. Wiążą się z tym obecne remonty. Wedle planu wyjdziemy z zadłużenia za te prace być może w 2016, wtedy moglibyśmy myśleć o informatyzacji, jeśli mielibyśmy sami ją finansować.
Co więcej, remont szpitala, podnoszenie standardu oraz powiększanie sal zgodnie ze wytycznymi unijnymi, wiąże się z tym, że będzie mniej łóżek. Są to wymogi odgórne, z 200 miejsc w golubsko-dobrzyńskim szpitalu zostanie ok. 150. Żeby zachować opiekę na obecnym poziomie, trzeba to zrekompensować sprawniejszą obsługą pacjenta. Temu właśnie będzie służyć system informatyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska