Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. O Katyniu zawsze będziemy pamiętać

Marlena Przybył
W uroczystościach na pl. Tysiąclecia uczestniczyli m.in. mundurowi i uczniowie.
W uroczystościach na pl. Tysiąclecia uczestniczyli m.in. mundurowi i uczniowie. fot. autorka
- Mam wielką prośbę, szczególnie do rodziców i nauczycieli - apelował Stanisław Dąbrowski na obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. - Mniej mówmy o zemście, a skupmy się na tym, aby podobna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.

Golub-Dobrzyń. 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Powiatowa uroczystość w Golubiu-Dobrzyniu miała wyjątkową oprawę.
Do naszego miasta przyjechali ważni goście, m.in. bp Roman Marcinkowski, sufragan Diecezji Płockiej. Tłumnie stawili się również sami mieszkańcy.

- Takie obchody są bardzo potrzebne - mówi Ewelina Zawadzka, która na pl. Tysiąclecia przyszła razem z córką. - Ta podniosła atmosfera wyrywa nas z codzienności. Tamte wydarzenia sprzed lat są już dziś tak odległe, ale przecież ci ludzie walczyli o to, żebyśmy my mogli spokojnie żyć.

Pamiętamy

Uroczystą mszę w kościele św. Katarzyny odprawił bp Roman Marcinkowski. Podczas homilii wspominał ból oraz zakłamanie, jakie towarzyszyły najpierw samej zbrodni katyńskiej, a potem fałszowaniu historii na jej temat. Nawoływał do tego, żeby nie zapominać, ale też żeby wybaczyć i modlić się o pokój.

Po uroczystym nabożeństwie wszyscy spotkali się na pl. Tysiąclecia. Wśród gości znaleźli się bp Marcinkowski, prof. Jan Wysocki oraz przedstawiciele wojska i lokalnych władz.

Szczególne miejsce pośród zaproszonych zajęli członkowie rodzin pomordowanych w Katyniu oficerów. Z ziemi golubsko-dobrzyńskiej pochodziło sześć ofiar zbrodni: Józef Chodkowski, por Stefan Dąbrowski, Stanisław Dejewski, Zygmunt Kierkowski, Edward Moszczyński oraz Henryk Skoniecki.

Podczas krótkiej mowy Stanisław Dąbrowski wspominał ojca i tragiczne przeżycia sprzed lat.
- To nigdy nie powinno było się zdarzyć - mówił do zgromadzonych. - Mam wielką prośbę, szczególnie do rodziców i nauczycieli. Mniej mówmy o zemście, a skupmy się na tym, aby podobna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.

Uroczyście, ale bez oklasków

Goście, choć znamienici, nie byli witani oklaskami ze względu na trwającą żałobę narodową. Kolejne ofiary katyńskiej ziemi, tragicznie zmarłe w minioną sobotę, uczciliśmy minutą ciszy.

- Na grobach pomordowanych w Katyniu 70 lat temu, dziś wznosi się nasza wolność - mówił starosta Wojciech Kwiatkowski, główny organizator uroczystości. - Teraz, kiedy znamy już prawdę, Polacy mogą mówić jednym głosem. O to, żeby prawdę poznał też świat, zabiegał tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński.

W środowych uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców, wśród nich uczniowie miejscowych szkół.
- Dzięki takim obchodom uświadamiamy sobie, gdzie dorastamy i kim byli ci, którzy budowali ten kraj - mówi Magda Jaworska, harcerka asystująca przy uroczystości. - Tutaj poznać możemy konkretną, prawdziwą historię. W szkolnych podręcznikach o tych wydarzeniach są na razie jedynie wzmianki.

Obchody uświetniły poczty sztandarowe oraz umundurowani żołnierze, policjanci, strażacy i harcerze. Były wiązanki kwiatów, hymn, apel poległych i salwa honorowa - wszystko, by jak najpełniej okazać szacunek zmarłym.

Po głównych uroczystościach, obchody przeniesiono do domu kultury, gdzie wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia w olimpiadzie "Losy Polaków na Wschodzie" i w konkursie literackim "List Katyński". Specjalny wykład wygłosił prof. Jan Wysocki.

Na ul. Kilińskiego otwarta jest okolicznościowa wystawa "Katyń. Pamiętamy", na którą składają się prace plastyczne i fotografie zestawione z poezją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska