Startuje trzecia edycja unijnego programu "Aktywność - krok do przodu" realizowanego w Golubiu-Dobrzyniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Przygotowania trwały od stycznia, zajęcia rozpoczynają się już w czerwcu i potrwają do końca roku. Dzięki kompleksowym szkoleniom na poprawę swojej sytuacji na rynku pracy ma szansę 28 osób.
- Przy pierwszej edycji nie było wcale łatwo - wspomina Beata Meredyk-Chlebowska, koordynatorka projektu. - Nikt wtedy nie wiedział, na czym to właściwie będzie polegać i czy się uda. Teraz zgłosiło się tyle osób, że mamy listę rezerwową.
Od szkoleń zawodowych po zmianę wizerunku
Co oferuje projekt? Nie zabraknie oczywiście kursów zawodowych. Uczestnicy sami mogli zdecydować, w jakim kierunku chcą się podszkolić. Najwięcej chętnych (po czterech) chce nauczyć się obsługi kasy fiskalnej i wózków jezdniowych oraz poznać tajniki sztuki fryzjersko-kosmetycznej.
Wszyscy trafią na kurs obsługi komputera, spotkają się z doradcą zawodowym i przejdą badania profilaktyczne pod kątem możliwości zatrudnienia.
- Uczestników czekają też treningi kompetencji społecznych - zapowiada Beata Meredyk-Chlebowska. - Podszkolimy komunikację interpersonalną i asertywność. Będzie trening kreowania własnego wizerunku. To bardzo ważna część szkoleń, pomaga przełamać nieśmiałość i wzmocnić wiarę w siebie.
Aktywni młodzi
Wyjątkowa możliwość czeka młodszych uczestników, w wieku od 18 do 25 lat. Specjalnie dla nich skierowany jest Program Aktywności Lokalnej, w tym roku realizowany w Gołubiu-Dobrzyniu po raz pierwszy.
- Ta część projektu służy aktywizowaniu młodych osób z konkretnego środowiska, szczególnie narażonego na wykluczenie - mówi koordynatorka. - Umowy podpisaliśmy z dziewięcioma osobami z ulicy Katarzyńskiej i Twardowskiego.
Młodzi ludzi oprócz spotkań z doradcą, trenerami społecznymi i psychologiem, robić będą bezpłatny kurs prawa jazdy.
- Z naszej grupy wszyscy się znają, mieszkamy niedaleko siebie - mówi Agnieszka Bożejewicz, uczennica liceum zaocznego. - Kiedy dostaliśmy z ośrodka pomocy społecznej zaproszenia do tego projektu, rozmawialiśmy ze sobą. Każdy był zdziwiony, że taki darmowy kurs prawa jazdy jest w ogóle możliwy.
Jest się na kim wzorować
- Wcześniej nigdy tutaj nie przychodziłam, nikogo w ośrodku nie znałam - przyznaje Paulina Sikorska, uczennica III klasy szkoły zawodowej. - Zanim zdecydowałam się, żeby wziąć udział w szkoleniach, trochę bałam się rozmów albo jakichś zadań.
Rekrutacja i pierwszy krok już za nimi - w poniedziałek miało miejsce spotkanie informacyjno-promocyjne. Wszyscy mieli okazję poznać się i dowiedzieć, co ich czeka w najbliższych miesiącach.
Najlepszą zachętą do pracy jest przykład koleżanki, która szkolenia przeszła w zeszłym roku.
- Z własnej inicjatywy razem z czterema innymi paniami założyłyśmy spółdzielnię socjalną - mówi z dumą Anna Betlejewska. - Najtrudniej było na początku, od stycznia zmagałyśmy się z papierkową robotą. Ale teraz kończymy już remont lokalu. Nasz punkt przedszkolny otwieramy pod koniec czerwca.
Projekt "Aktywność - krok do przodu" realizowany jest w ramach europejskiego programu "Kapitał ludzki".
Ogólny koszt tegorocznej golubsko-dobrzyńskiej edycji to 177 663 zł, zdecydowaną większość (159 008 zł) opłaca Unia.