Do eliminacji przystąpiło 24 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z 12 miejscowości województwa. Najliczniej reprezentowane były Świecie nad Wisłą oraz powiat radziejowski.
Wystąpienia młodych oratorów oceniało jury pod kierunkiem prof. Władysława Sawryckiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę przyznano Weronice Jankowskiej z Cierpic (gm. Wielka Nieszawka) za legendę o toruńskich piernikach. Weronika czarowała widzów nie tylko ładną opowieścią, ale i strojem mieszczki oraz... piernikami. Druga nagroda przypadła Kacprowi Boraczyńskiemu z Brodnicy, który opowiadał o brodnickim burgrabim. Na trzecim miejscu uplasowała się Magdalena Tretyn z Radziejowa z piękną opowieścią o kujawskich ogrodach. Ta trójka reprezentować będzie województwo kujawsko-pomorskie w finale konkursu, który odbędzie się w Legnicy.
Do Legnicy pojadą też gimnazjaliści: Aleksandra Świątczak z Witowa (gm. Bytoń), która opowiadała o Marii Wodzińskiej i zdobyła pierwszą nagrodę oraz Malwina Pawłowska z Radziejowa (II miejsce), która kujawską gwarą i w kujawskim stroju opowiedziała o zwidach i zaprosinach według Franciszka Becińskiego.
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfował Paweł Przedpełski, reprezentujący Golub-Dobrzyń. Piękną polszczyzną opowiedział o dramatycznej historii mieszkańców jednej kamienicy w swoim mieście na tle wojennej zawieruchy. Obok niego o laury podczas ogólnopolskiego konkursu, który odbędzie się także na golubskim zamku, walczyć będzie Aleksandra Kowalska z Ciechocinka, której opowieść poświęcona była nadwiślańskiemu uzdrowisku.