Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorączka przez mycie okien i lepienie pierogów? Przed świętami przybywa L4 w Kujawsko-Pomorskiem

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Mycie okien w grudniu to jakby nasza narodowa tradycja. Na porządki w tym czasie poświęcamy bardzo dużo czasu, a nawet kilka dni i często na... L-4.
Mycie okien w grudniu to jakby nasza narodowa tradycja. Na porządki w tym czasie poświęcamy bardzo dużo czasu, a nawet kilka dni i często na... L-4. Wojciech Matusik
W grudniu w Kujawsko-Pomorskiem wzrasta liczba osób, którzy biorą zwolnienia lekarskie i w czasie, gdy inni muszą za nich pracować, czynią sobie spokojne przygotowania do Bożego Narodzenia.

Spis treści

Marzec, wrzesień i najwięcej w grudniu - wystawiają zwolnień lekarskich medycy z naszego regionu. Nie, to nie może być przypadek!

Wrzesień to drugi po grudniu miesiąc w roku, kiedy lekarze wystawiają najwięcej zwolnień lekarskich. We wrześniu jest jeszcze ładna pogoda, a pracownicy
Wrzesień to drugi po grudniu miesiąc w roku, kiedy lekarze wystawiają najwięcej zwolnień lekarskich. We wrześniu jest jeszcze ładna pogoda, a pracownicy wykorzystali już w większości urlopy. Pixabay

Tak chorujemy w roku - najczęściej w grudniu!

Mycie okien i gruntowne porządki w domu czy wymagające dużo czasu przygotowanie świątecznych potraw - to powoduje, że niektórzy, zdecydowanie częściej kobiety, tzn. gospodynie domowe, udają, że chorują.

- Tylko z powodu choroby własnej w ubiegłym roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 21,8 mln zwolnień lekarskich, w naszym regionie 1,1 mln. Najwięcej było ich w grudniu i w następnej kolejności we wrześniu i marcu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Zobaczmy szczegółowe liczby z regionu:

  • W styczniu 2022 roku było 87 794 zwolnień,
  • w lutym - 93 862,
  • w marcu - 97 981,
  • kwietniu - 88 678,
  • maju - 81 383, czerwcu - 76 828,
  • lipcu - 70 770,
  • sierpniu - 81 632,
  • wrześniu - 101 160,
  • październiku - 97 372,
  • listopadzie - 94 796
  • i najwięcej w grudniu - 135 305.

Jak wiadomo, marzec to okres przed Wielkanocą. We wrześniu jest jeszcze ładna pogoda, a pracownicy wykorzystali już w większości urlopy. Natomiast grudzień to czas porządków, zakupów i przygotowywania potraw na wigilijny stół. Poza tym biorąc np. od lekarza dwa dni L-4 zwolnienia można często zyskać aż sześć dni wolnego.

Wiele firm nie przewiduje wolnych dni w okresie świątecznym. Część fabryk i zakładów musi funkcjonować przez cały rok i nie może zwolnić pracowników z obowiązków. Są i takie, które w tym czasie zwiększają swoje moce przerobowe, np. zakłady przetwórstwa mięsnego. Z tego powodu dla części pracowników zwolnienie lekarskie jest jedynym rozwiązaniem, by spędzić więcej czasu z rodziną.

Są miejsca, w których pracuje się 365 dni w roku. Niektóre zawody wymagają systemu pracy w trybie nieuwzględniającym świąt i innych dni wolnych.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra znacznie wzrasta też liczba nieuczciwych zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, co tylko częściowo można tłumaczyć zamknięciem szkół.

Nauczycielka: "Dadzą normalny urlop, to skończy się kombinowanie!"

Zaś teraz w najlepsze trwają świąteczne porządki. Kiedyś jedna z bydgoskich nauczycielek powiedziała „Pomorskiej”, że zdarza jej się przed świętami pójść do przychodni i poprosić o zwolnienie lekarskie:

- W moim wieku ma się różne dolegliwości i raczej lekarz nie robi problemu. U nas urlop jest z góry narzucony, więc nie mogę go sobie wziąć, jak inni pracownicy, kiedy chcę i potrzebuję, żeby np. posprzątać na święta. Dlatego zwolnienie lekarskie jest dla mnie jedynym sposobem, by zrobić porządki, zakupy i przygotować świąteczne potrawy. Szczerze mówiąc, wiele moich koleżanek chętnie zamieniłoby nasze przereklamowane urlopy na takie w wybranym przez siebie terminie i nie trzeba by było tak kombinować!

Co 4. badany sprząta przed świętami kilka dni

Świątecznych porządków nie robi się w kilka godzin. Jak bowiem wynika z badania „Narodowe sprzątanie Polaków” Grupa INCO, właściciela najpopularniejszego płynu do mycia naczyń Ludwik, przed świętami robi je aż 77 proc. Polaków. Co czwarty (28 proc.) poświęca na to dużo czasu - kilka dni - i zaczyna już od początku grudnia. Zupełnie na ostatnią chwilę, bo w wigilię, sprząta zaledwie 2 proc. Polaków.

- Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas odpoczynku i moment, w którym możemy wreszcie nacieszyć się spotkaniami i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowy okres, na który mnóstwo osób czeka cały rok. Jednak by faktycznie taki był, wymaga wielu przygotowań. Jednym z nich jest zadbanie o otoczenie, w którym święta spędzamy. Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego wystroju tworzą wspaniały klimat - komentuje mówi Agnieszka Augustyniak, dyrektor marketingu i rozwoju produktowego Grupa INCO, polskiego producenta płynu do mycia naczyń Ludwik.

Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego
Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego wystroju tworzą wspaniały klimat. Pixabay.com

Oczywiście, jeszcze trzeba wygospodarować czas na przygotowanie aż 12 świątecznych potraw. Wiele można zrobić z wyprzedzeniem, jak m.in. pierogi, więc czasem ludzie idą na L-4.

- Zwolnienie chorobowe to czas, który powinniśmy poświęcić na leczenie i szybki powrót do zdrowia. Niestety, niektórzy bezpodstawnie starają się o L4 tylko po to, aby np. przygotować święta, zaś firmy tracą - podsumowuje Mikołaj Zając z firmy konsultingowej Conperio, specjalizującej się w audycie absencji chorobowej.

Wtedy ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego

Należy pamiętać, że ZUS lub pracodawca może sprawdzić, co zatrudniony robi w trakcie zwolnienia. Jeżeli kontrolujący stwierdzi np., że ktoś, kto wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, sporządza protokół. Dokument zawiera ustalenia z kontroli, w tym opis, na czym polegała nieprawidłowość. Protokół jest przedstawiany kontrolowanemu do wglądu, celem wniesienia ewentualnych uwag oraz potwierdzenia podpisem. Te ustalenia są podstawą do niewypłacenia zasiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska