Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo: Z 224 zezwoleń na wydobycie polskich węglowodorów tylko 2 dostały zagraniczne koncerny

(dk) fot. SXC
Co najmniej 7 z wydanych ostatnio koncesji dotyczy regionu kujawsko-pomorskiego. Poszukiwania chcą prowadzić amerykańskie koncerny Marathon Oil, Cal Energy i FX Energy.
Co najmniej 7 z wydanych ostatnio koncesji dotyczy regionu kujawsko-pomorskiego. Poszukiwania chcą prowadzić amerykańskie koncerny Marathon Oil, Cal Energy i FX Energy.
Na razie nie ma groźby, że Amerykanie przejmą polskie złoża błękitnego paliwa. Ministerstwo Środowiska uspokaja: wydane koncesje dotyczą tylko poszukiwań. Także w naszym regionie.

 

Od niedawna media alarmują, że polskie władze oddały za bezcen koncesje na eksploatację niekonwencjonalnych złóż tzw. gazu łupkowego. Podkreślają, że w kraju działa wiele firm dysponujących odpowiednim zapleczem i kadrą. Dlaczego więc większość licencji znalazła się w zagranicznych, głównie amerykańskich rękach?

Dziennikarze RMF FN dotarli do licencji jednej z takich firm. Wynika z niej, że Polska dostanie najwyżej 1 procent przychodów z wydobycia gazu. A w USA te stawki wynoszą 20 proc.


Kusi ich Pomorze i Kujawy

Już dziś w Stanach Zjednoczonych tzw. gaz łupkowy stanowi 10 procent wydobywanego paliwa, wkrótce będzie to połowa. Gazowa gorączka dotarła już do Polski, budząc ogromny niepokój rosyjskiego „Gazpromu”. Także do naszego województwa.

Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie zagłębie paliwowe? Kto wie. Geolodzy wzięli już pod lupę wiele naszych gmin

Jak już informowaliśmy, co najmniej 7 z wydanych ostatnio koncesji dotyczy regionu kujawsko-pomorskiego. Poszukiwania chcą prowadzić amerykańskie koncerny Marathon Oil, Cal Energy i FX Energy. Ale także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Chodzi m.in. o rejon Grudziądza, Brodnicy, Sępólna, Lubienia Kuj, Mogilna, Strzelna, Gąsawy.


To oni płacą i ryzykują

- Z 57 przyznanych dotychczas koncesji dotyczących niekonwencjonalnych złóż gazu, 45 otrzymały firmy z kapitałem zagranicznym - przyznaje Magda Sikorska, rzecznik Ministerstwa Środowiska. Podkreśla jednak, że chodzi tu wyłącznie o poszukiwania, a nie eksploatację złóż. Z 224 licencji na wydobycie tzw. węglowodorów, tylko 2 przyznano zagranicznym koncernom.

W odpowiedzi na nasze pytania MŚ podkreśla m.in, że owe 45 licencji dotyczy gazu, który tak naprawdę jeszcze nie został odkryty. To firmy ponoszą ryzyko poszukiwań, bez żadnej gwarancji na efekty. Koszty sięgają setek milionów złotych. W przypadku odkrycia złóż ich właścicielem nadal pozostanie skarb państwa. Jest też unijna „dyrektywa węglowodorowa”, która zakazuje preferencji polskich firm.

Czyta też: Nowa odkrywka zniszczy Gopło - alarmują samorządowcy

Także Joanna Wasicka-Zakrzewska, rzecznik PGNiG podkreśla, że koszty odwiertów idą w niebotyczne sumy. Potrzebny jest też dostęp do najnowszych technologii. Stąd PGNiG jest zainteresowana współpracą z zagranicznymi koncernami, które dysponują taką technologią i kapitałem. Są już konkretne plany wspólnych poszukiwań z amerykańską firmą Marathon, zaczęto rozmowy z kolejnymi dwoma koncernami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska