Młodzież z Ukrainy gościła w I LO w Bydgoszczy
Goście to uczniowie V Gimnazjum im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńczuku. To miasto partnerskie Bydgoszczy. W czwartek (3 kwietnia) młodzież była w ratuszu, odwiedziła Wyższą Szkołę Gospodarki, a dziś, na zakończenie wizyty zajrzała do I LO. - Gimnazjaliści z Ukrainy przyjechali do nas, aby zobaczyć, jak się uczymy - mówi Jagoda Szmaglińska, uczennica pierwszej klasy w "jedynce". - Myślę, że tak bardzo się nie różnimy, a ich szkoła przypomina naszą.
Przeczytaj również: Ukraińcy studiują we Włocławku [wideo]
Młodzież z "jedynki" ma już doświadczenia w kontaktach z uczniami z innych krajów. - W naszej klasie jest pięć osób z wymiany międzynarodowej: dwie ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednej z Brazylii, Meksyku i Niemiec - opowiada Jagoda. - Bez problemów się dogadujemy.
Goście z Ukrainy zwiedzili "jedynkę" i zajrzeli do klas. - Jak jest w naszej szkole? Dużo się uczymy, ale mamy też czas na własne zainteresowania - mówią Nastia Klimenko i Julia Horobec, która przyjechała wraz z mamą, Tamarą Horobec.
- Podobała nam się Bydgoszcz, którą mogliśmy obejrzeć w dzień i w nocy - dodaje Wiktoria Permiakowa, wicedyrektor V Gimnazjum w Krzemieńczuku. - Budynek I LO prezentuje się pięknie, a młodzież jest bardzo otwarta. Chcielibyśmy pokoju w naszym kraju, żebyśmy mogli zaprosić do nas bydgoskich uczniów.
Wymiana między szkołami to jeden z punktów porozumienia między I LO a V Gimnazjum. Dokument został podpisany w piątek.
- Współpracujemy już z kilkoma szkołami z Unii Europejskiej. Teraz rozpoczynamy współpracę z placówką ze wschodniej części Europy. Jest to więc dla nas coś nowego, z czego bardzo się cieszymy - mówi Mariola Mańkowska, dyrektor I LO.
W piątek młodzież odwiedziła jeszcze Toruń i odjechała na Ukrainę.
Czytaj e-wydanie »