Jaki dla gospodarki w naszym mieście był kończący się rok? Rewolucji nie przyniósł, ale pojawiły się jaskółki zwiastujące - trzeba mieć nadzieję - lepszą koniunkturę.
Jedną z tych "jaskółek" jest wyraźny spadek stopy bezrobocia. Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale pracownicy pośredniaka szacują, że na koniec grudnia wyniesie ono 16,8 proc. - tak niskie nie było od wielu lat.
Więcej wiadomości z Grudziądza na www.pomorska.pl/grudziadz
- Problemem nie jest brak etatów, ale to, że ludzie nie chcą pracować za najniższą krajową. Mam nadzieję, że poziom wynagrodzeń w naszym mieście będzie systematycznie rósł - przekonuje Tomasz Pacuszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
I dodaje, że w przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść w Grudziądzu poniżej 16 proc.
Wyrzutnie prosto z Grudziądza
Szansę na jeszcze szybszy rozwój i poważny zastrzyk finansowy mają Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Tuż przed Bożym Narodzeniem szef WZU podpisał z przedstawicielami europejskich firm zbrojeniowych (MBDA i Thales) listy intencyjne zakładające ścisłą współpracę przy budowie polskiego sytemu rakietowego "Wisła".
Ma on być elementem wycenianej na 26 miliardów złotych tarczy antyrakietowej. Jeśli MBDA i Thales wygrają przetarg na budowę "Wisły", to w Grudziądzu będą produkowane m.in. wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych. Ponadto pracownicy WZU zajmą się serwisem sprzętu oraz logistyką.
Nowi inwestorzy
W drugiej połowie listopada okazało się, że firma mleczarska Masmal ma nowego właściciela - Grupę Polmlek (o tym piszemy na str. 5 dzisiejszej "Pomorskiej").
Na początku listopada przedstawiciele polskiej firmy Stelmet oficjalnie poinformowali, że zamierzają w naszym mieście za 160 -280 mln zł wybudować fabrykę m.in. drewnianych ogrodzeń, altan i dekoracji ogrodowych. Plan jest taki, że budowa zakładu ruszy wiosną 2015 roku. Inwestor w liście intencyjnym zadeklarował, że na początek zatrudni 300 pracowników.
Docelowo w grudziądzkiej fabryce ma pracować dwa razy więcej osób. Fabryka powstanie na działce kupionej od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W naszej podstrefie do zagospodarowania wciąż pozostaje ponad 60 ha.
W mijającym roku rozpoczęła się budowa magazynu dla firmy Brenntag, która zajmuje się dystrybucją surowców chemicznych. Pracę ma tam jednak znaleźć tylko od kilku do kilkunastu osób.
Z kolei dzięki rozpoczętej w tym roku rozbudowie firmy Schumacher Packaging ma powstać 60 nowych etatów.
Z myślą o małych firmach
Ruszyła budowa drugiego inkubatora przedsiębiorczości. Przy ul. Waryńskiego, w hali należącej do Grudziądzkiego Parku Przemysłowego są urządzane cztery przestronne pracownie, które już wkrótce będzie można wynająć, aby prowadzić w nich biznes.
Jaki? Np. magazyn albo małą produkcję. Prace remontowe mają się zakończyć do połowy przyszłego roku.
Bardzo trudny rok za sobą mają osoby prowadzące sklepy i zakłady usługowe w centrum miasta. Jak mówią, z powodu przeciągającego się remontu torowiska, stoją już na krawędzi bankructwa.
Czytaj e-wydanie »