Kondycja kilku europejskich banków, w tym m.in. greckiego Eurobanku EFG, czyli właściciela Polbanku EFG, jest zbyt słaba, aby wytrzymały recesję, więc muszą pozyskać kapitał - poinformowała Polska Agencja Prasowa powołując się na Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
Czytaj też: mBank, Millenium i PKO BP. Te banki banki online mają najgorszą reputację w sieci!
Transformacja w Polbanku jest konieczna
W przypadku Eurobanku sytuację oczywiście dodatkowo komplikuje kryzys w Grecji.
Trudno się więc dziwić, że postanowił połączyć się z Raiffeisenem, największą i najsilniejszą grupą bankową w Austrii. Wcześniej jednak bardzo popularna w naszym kraju część Eurobanku, tj. Polbank, będzie starał się o polską licencję bankową.
Czytaj też: Oto najgorsze polskie banki! Korzystasz z ich usług?
- Od dawna zapowiadaliśmy, że będziemy do tego dążyć - powiedział nam Kamil Chudzik, _dyrektor biura prasowego _Polbanku. - Transformacja jest konieczna ze względu na spektakularny rozwój banku w Polsce w ciągu 5 lat od jego powstania.
Chudzik dodaje, że przez ten czas Polbank zdobył tutaj ponad 800 tys. klientów i rozwinął sieć ok. 300 oddziałów, działających w 149 miejscowościach: - Transformacja pozwoli nam ponadto przystąpić do drugiej fazy rozwoju, a konkretnie na połączenie z Raiffeisen Bank Polska w jeden z czołowych polskich banków.
Dodajmy, że do formalnego rozpoczęcia tego procesu niezbędna była nowelizacja m.in. ustawy prawo bankowe. 10 czerwca zmiany przegłosował Sejm, 16 czerwca Senat. Prezydent podpisał je 28 czerwca.
Zmienione przepisy weszły w życie 14 lipca. Następnego dnia Polbank złożył w KNF stosowne dokumenty.
Klienci Polbanku: umowy pozostaną bez zmian
- Jednak niezależnie od tego wszelkie prawa i zobowiązania Polbanku, w tym umowy z klientami pozostaną bez zmian i nie będą też wymagane żadne dodatkowe formalności z ich strony - podkreśla dyrektor.
Czytaj też: Najnowszy ranking najlepszych kredytów hipotecznych
Po zakończeniu transformacji Polbank przejdzie pod nadzór KNF, a gwarancji depozytowych będzie mu udzielał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podda się też audytowi, który przeprowadzi KNF. Gdy komisja powie "tak", będzie mógł wystąpić o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. - Liczymy, że do przekształcenia dojdzie w najbliższym czasie - prognozuje Kamil Chudzik. Dopiero później może odbyć się przekazanie większościowej własności Polbanku (70 proc.) w ręce Raiffeisen Banku.
