- Oddział wewnętrzny nie jest zamknięty - uspokajał w środę po południu Roman Pawłowski, dyrektor lecznicy.
- Wprowadziliśmy jednak ograniczenie liczby odwiedzających. Badania mikrobiologiczne wykazały, że bakteria zagościła u dwóch pacjentek. Są odizolowane od pozostałych chorych. Dyrektor szpitala dodał także: - Jeśli do rana (22.11.2018) nie będzie nowych przypadków, utrzymamy ograniczenie odwiedzin. Jeżeli natomiast badania potwierdzą, że to się rozprzestrzenia, będziemy musieli oddział zamknąć.
- Nie jesteśmy odosobnieni w tej materii. Nasz szpital nie jest wyjątkiem w Polsce. Ludzie migrują, bakteria przywędrowała do nas prawdopodobnie z innej lecznicy - skomentował szef PCZ.
Czytaj koniecznie: Bakteria NEW DELHI w Polsce – odporna na leki superbakteria zbiera śmiertelne żniwo. Jakie są objawy zakażenia?
- Na szczęście ta bakteria nie jest straszna, nie jest oporna na wszystko - uspokaja dr Tomasz Zwolenkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa i pełnomocnik ds. praw pacjenta Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. - Te osoby nie są chore z powodu tej bakterii, są jej nosicielami. To wynik przebywania w różnych szpitalach, wielokrotnego leczenia antybiotykami, osłabienia. Do nas należy monitorowanie sytuacji. Przed problemem bakterii nie uciekniemy - dodaje dr Tomasz Zwolenkiewicz.
Mówi także: - Aktualnie robimy wymazy wszystkim pacjentom z oddziału wewnętrznego. Musimy wiedzieć, jaki jest zakres problemu, na co się przygotować. To jednak nie jest powód, aby rozsiewać panikę. Od tej bakterii się nie umiera.
W leczeniu należy zawierzyć badaniu mikrobiologicznemu.
Idziesz do szpitala? Przygotuj drobne! Za to szpitale mogą p...
- Na razie nie planujemy zamykania oddziału. Wprowadziliśmy restrykcyjne ograniczenia liczby odwiedzających. Chodzi o ograniczenie ewentualnego ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Jeśli zajdzie potrzeba, kontrolą obejmiemy też inne oddziały - informuje dr Tomasz Zwolenkiewicz.
Superbakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych chorób.