https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Lubił ZSSR. Straci honorowe obywatelstwo?

(Deks)
Czy portret Osóbki Morawskiego, powinien  zostać zawieszony w  Ratuszu, wśród podobizn innych honorowych obywateli, m.in. Jana Pawła II czy Bronisława Malinowskiego?
Czy portret Osóbki Morawskiego, powinien zostać zawieszony w Ratuszu, wśród podobizn innych honorowych obywateli, m.in. Jana Pawła II czy Bronisława Malinowskiego? archiwum GP
Edward Osóbka-Morawski jest honorowym obywatelem Grudziądza, czy nie? Nic pewnego. Rajcy PO uważają jednak, że działacz socjalistyczny nie zasłużył na to miano.

Radni PO przygotowali stanowisko w tej sprawie. - Ma ono wymiar symboliczny - mówi Arkadiusz Goszka, przewodniczący Rady Miejskiej. Czy zostanie przyjęte, okaże się na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Dlaczego rajcy nie chcą wyróżniać byłego premiera tytułem honorowego grudziądzanina? - Gdyż jego życiorys tego nie uzasadnia - wyjaśnia Paweł Kapusta, przewodniczący klubu PO. Chodzi tutaj przede wszystkim o "powiązania Osóbki-Morawskiego ze Związkiem Radzieckim, które zaowocowały podpisaniem niekorzystnych dla Polski porozumień".

Zdaniem rajców PO, byłego premiera rządu tymczasowego, dyskwalifikuje również jego "tendencyjna" ocena Powstania Warszawskiego.

Osóbka-Morawski miał uzyskać tytuł honorowego obywatela w marcu 1946 roku. Artykuł na temat uchwały podjętej w tej sprawie przez Miejską Radę Narodową, zamieszczono wtedy na łamach "Głosu Pomorza".

Na tę archiwalną informację, powołał się Zbigniew Zawadzki, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury przygotowując artykuł o Osóbce-Morawskim do "Kalendarza grudziądzkiego" na 2011 rok.
Okazuje się jednak, że uchwała MRN przepadła. Jej kopii nie znaleziono ani w naszym muzeum, ani też w archiwum państwowym w Toruniu.

Oznacza to, że nie ma oficjalnego dokumentu potwierdzającego nadanie honorowego obywatelstwa Osóbce-Morawskiemu. - W moim przekonaniu, do momentu odnalezienia tej uchwały i jej ewentualnego uchylenia przez Radę Miejską, były premier powinien być traktowany jak honorowy obywatel - twierdzi Zbigniew Zawadzki. Prezes GTK dodaje, że - w związku z tym - portret Osóbki Morawskiego, powinien zostać zawieszony w sali sesyjnej. Wśród podobizn innych honorowych obywateli, m.in. Jana Pawła II czy Bronisława Malinowskiego.

Kim był Edward osóbka-Morawski? Działacz socjalistyczny. Przewodniczący Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.Premier rządu tymczasowego. Zmarł w styczniu 1997 roku. Zdania dotyczące odegranej przez niego roli są podzielone.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
O kogo chodzi?
c
co za różnica
A co za różnica czy lubił Moskwe, Bruksele czy Watykan? Widać szefostwo PO uznało, że nie ma w grudziądzu większych problemów
l
leo
Czy POstrzeleńcy Rudego Matoła nie mają poważniejszych zadań w urzędzie?
G
Gość
Jak zwał tak zwał ale wiadomo o co chodzi. Po prostu sowieci.
Inna sprawa ze ci co gloryfikowali Imperium zła, komunizm czy faszyzm (taka sama zbrodnicza ideologia) nie powinni być honorowymi obywatelami żadnej miejscowości
F
Franek
Ha ha ha nie ma jak profesjonalizm dziennikarzykow z pomorskiej. ZSSR, ale sie z tego usmialem
P
Pzdr
Szanowni radni , jak zwykle bezradni!Czy to jest najważniejszy problem współczesnego Grudziądza? Przypominam - mamy rok 2012!
w
wyborca
ZSRR!!! ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

A może tak zająć się niekorzystnymi porozumieniami z ostatnich kilku lat a dopiero potem grzebać w historii.
M
MKol
ZSRR!!! ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska