Wszystko przez nowelizację ustawy o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła zmiany w zasadach przyznawania i wydawania legitymacji. Inne mają być też blankiety dokumentu.
Przepis w życie wszedł 1 września, lecz dopiero 6 października Ministerstwo Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej podpisało umowę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych w sprawie produkcji dokumentów. Ministerstwo obiecuje, że legitymacje wydawane będą w najszybszym możliwym terminie. O konkretnych datach w resorcie się jednak nie mówi.
- Dlatego osoby niepełnosprawne, które złożyły wniosek o wydanie legitymacji już według nowego wzoru, nie mogą jej jeszcze otrzymać - tłumaczy Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka urzędu miasta w Grudziądzu.
Legitymacja jest jednym z dokumentów, na podstawie których niektóre osoby niepełnosprawne (niezdolne do samodzielnej egzystencji, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, niewidome lub ociemniałe) korzystają z ulgowych przejazdów komunikacją miejską w Grudziądzu.
Co mają przedstawić kontrolerom biletów skoro nie mają nowego dokumentu? Rzecznik Jaworska-Nizioł zapewnia, że jeśli termin ważności „starej” legitymacji jeszcze nie upłynął, można się nią nadal posługiwać. A jeśli osoba niepełnosprawna legitymacji nie ma, to może kontrolerom okazywać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Prezydent już nie wystawi legitymacji
Nowelizacja ustawy zakłada ponadto zmianę organu wydającego dokument. W przypadku Grudziądza do tej pory był nim prezydent. Po zmianach, legitymacje wydawać będzie Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Przy składaniu wniosku należy pamiętać o przedstawieniu orzeczenia o niepełnosprawności, bądź jego stopniu.
Wojewoda 3 miesiące po nawałnicy. Mieszkanie plus i pieniądze dla pracowników